„Joanna d’Arc. Jej historia” – H. Castor - recenzja


Joanna d’Arc chociaż była zwykłą dziewczyną z wioski wykazała się niezwykłą odwagą. Jej historia była omawiana już w wielu publikacjach, ale wciąż tamte wydarzenia można opowiedzieć w inny, interesujący sposób.

joanna-d-arcHelen Castor opowiedziała historię Joanny d’Arc z zupełnie innej strony. Wprowadziła czytelnika w świat trudnego konfliktu jaki toczył się między Francją i Anglią. Na początku jednak warto się przyjrzeć informacjom zamieszczonym na pierwszych stronach książki. Możemy zapoznać się z głównymi postaciami, które zostały tak opisane, aby czytelnik mógł zrozumieć kto jest z kim spokrewniony. Następnie zamieszczono drzewa genealogiczne. Niektóre zostały wzbogacone dodatkowym tekstem wyjaśniającym ogólną sytuację jaka miała miejsce w tamtym czasie. Warty uwagi jest również wstęp. Autorka dokładnie wyjaśnia sposób w jaki chciała ukazać historię Joanny d’Arc, a także wybór źródeł.

Publikacja podzielona jest na trzy części. Autorka wplątuje historię Joanny w wydarzenia XV-wiecznej Europy. Początkowo można odnieść wrażenie, że praca bardziej poświęcona jest wojnie niż bohaterskiej dziewczynie. Jest to jednak ciekawy sposób pokazania kolejnych wydarzeń i zrozumienia jak w tym wszystkim nagle pojawiła się Joanna. Część pierwsza omawia sytuację na rok 1415. Poznajemy szczegóły konfliktu, jak również osoby, które biorą w nim udział.

Kolejna część to pojawienie się Joanny. Omówiona zostaje jej rola w wojnie między dwoma krajami. Autorka pokazała upór z jakim dziewczyna dążyła do wyznaczonej jej misji. Widzimy osobę, która nie mając doświadczenia zarówno życiowego jak i wojskowego staje do walki z wrogiem i odnosi sukcesy. Porażki, które ponosiła nie osłabiały jej entuzjazmu.

Trzecia i ostatnia część to wydarzenia jakie miały miejsce po procesie Joanny d’Arc. Helen Castor ukazuje tutaj zachowania władców, ale, co najważniejsze wątpliwości, co do prawidłowości procesu jakie miała głównie rodzina dziewczyny. Poddano analizie całą dokumentację by wykazać błędy jakie popełnili skazujący na śmierć Joannę kapłani.

Kolejny raz Wydawnictwo Astra przekazało czytelnikom świetną publikację. Książka przyciąga wyglądem, a w środku znajdują się dodatkowe informacje jak drzewa genealogiczne czy wkładka z ilustracjami. Wśród ilustracji znajdziemy m.in. mapę Francji z podziałem ziem, które znajdowały się pod różnymi wpływami. Wydawnictwo nie zawiodło również od strony technicznej. Praca ma przystępny język i nie zawiera literówek. Dużą zaletą publikacji jest sposób omawianego tematu. Castor odeszła od schematu, według którego powinna swoją pracę zacząć od wczesnych lat Joanny d’Arc. Autorka nie skupiła się jedynie na samej postaci jaką zamierzała przedstawić. Przede wszystkim ukazała ciąg wydarzeń i miejsce jakie w tym wszystkim miała młoda kobieta, która zmieniła historię Francji.

Jak i do wcześniejszych książek wydanych przez Astrę, tak i do tej warto zajrzeć. Z pewnością jest to jedna z książek, które znajdą się w gronie najlepszych prac wydanych w tym roku.

Plus/Minus

Na plus:

+ przystępny język

+ wprowadzenie do omawianej historii

+ sposób omówienia tematu

+ bibliografia

+ indeks

+ fotografie

+ wygląd

+ cytaty

Na minus:

- brak

Tytuł: Joanna d’Arc. Jej historia

Autor: Helen Castor

Wydawca: Astra

Rok wydania: 2015

ISBN: 978-83-89981-83-1

Liczba stron: 288

Oprawa: twarda z obwolutą

Cena: 49,99 zł

Ocena recenzenta: 10/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz