Manifestacja Rubinsteina w ONZ


Polska była pierwszą ofiarą w II wojnie światowej, następnie kraj okupowali dwaj krwawi oprawcy - III Rzesza i ZSRR, nasi żołnierze walczyli o wolność na wszystkich frontach wojny. Mimo przynależności do koalicji antyhitlerowskiej, nasz kraj nie brał udziału w konferencji założycielskiej ONZ w San Francisco (1945).

Artur Rubinstein (1887 - 1982)

Polska reprezentacja nie mogła pojawić się w USA gdyż pojawiły się nieporozumienia wśród mocarstw dotyczące uznania komunistycznych władz w Warszawie. Konferencja założycielska rozpoczęła się siedemdziesiąt lat temu, 25 kwietnia 1945 roku. Nieoczekiwanie jednak obecność „polskiego ducha” podkreślił Artur Rubinstein (1887 - 1982) - przy wszystkich delegacjach zagrał hymn Polski!

Rubinstein mówił: „Była duża sala, pełna chorągwi. Ja przyszedłem na próbę i szukałem chorągwi polskich. Chorągwi polskich nie było. Jak to, powiedziałem, cała wojna szła o Polskę. Niby to Francja, Anglia, Ameryka walczyły za Polskę. Ja byłem absolutnie wściekły. Jak był koncert po południu, musiałem zawsze podczas wojny grać na początku hymn amerykański. I grałem tym razem też, jak zwykle, ale nagle coś we mnie wezbrało. Moja żona stała tam za kulisami, wiedziała, co ja robię”.

„Wstałem z krzesła, zamiast grać dalej, powiedziałem: Tutaj, w tej sali, chcecie robić… urządzić szczęśliwą przyszłość świata. Brakuje mi chorągwi Polski, za którą walczyliście. Ja tego nie mogę tolerować. Ja wam zagram hymn polski. I proszę wstać!” Po odegraniu polskiego hymnu narodowego na sali wybuchły owacje, brawom nie było końca. Do powstania przy polskim hymnie zmuszona była również sowiecka delegacja, której przewodził Wiaczesław Mołotow. Sowieci nie kryli wściekłości i rozgoryczenia - stali na baczność przy hymnie znienawidzonej Polski.

Polska finalnie została uznana za pierwotnego członka konferencji, a w Nowym Jorku, w głównej siedzibie ONZ stoi dziś pomnik Artura Rubinsteina.

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

8 komentarzy

 1. irena pisze:

  to wielki polak czapki z glow

 2. Anonim pisze:

  wspaniały Pianista i nadzwyczajny Patriota

 3. grazyna pisze:

  wspaniały Pianista i nadzwyczajny Patriota.Godne naśladowania.

 4. dD pisze:

  Nie wiedziałem... Wszyscy Polacy powinni to wiedzieć, w szczególności każdy z tych, którzy wypisują głupoty na murach... Wspaniały człowiek, patriota, Polak...

 5. Jarek pisze:

  Dowiedziałem się dopiero dziś. PATRIOTA.

 6. Magda pisze:

  Nigdy o tym nie słyszałam,wspaniały człowiek powinien wiedzieć o tym każdy Polak i każdy Zyd.

 7. Anonim pisze:

  Bo święta prawda może być tylko jedna- człowiek ma swą ojczyznę ale może mieć też pochodzenie. Są Amerykanie polskiego pochodzenia, są Polacy żydowskiego pokolenia. A geszeft jest to polityka. Państwa ‚bądź biznes jednostek. Co nie ma nic wspólnego z patriotyzmem i uczciwością jednostek. Izrael chce nas po prostu skubnąć. A my vetyjemy. I to jest prawidłowe. Może być remić. Dlaczego mamy to przegrać?

 8. Gienek pisze:

  Świetny materiał na pojednawczy film-SZACUNEK DLA WIELKIEGO PPLAKA

Zostaw własny komentarz