Muzeum Emigracji otwarte


16 maja 2015 roku otwarto w Gdyni Muzeum Emigracji. Nowa instytucja ulokowana została w odremontowanym budynku Dworca Morskiego na Nabrzeżu Francuskim. Port w Gdyni był miejscem, z którego w okresie międzywojnia oraz PRL, emigrowały tysiące Polaków.

Port Morski w Gdyni

Emigracja od kilku stuleci wpisywała się w historię Polaków. Wyjeżdżano z różnych powodów - do pracy, do rodziny, która wyjechała wcześniej, emigrowano również z przyczyn politycznych etc. Dawniej nasi rodacy przez Gdynię docierali do USA - nęceni „amerykańskim snem”, płynęli do Kanady, Argentyny, Niemiec (Zagłębie Ruhry), Francji. Ostatnie lata pokazały, że emigracja (niestety) nie osłabła, tysiące Polaków wyjeżdża tym razem do Wielkiej Brytanii.

Muzeum Emigracji będzie przybliżało zwiedzającym problematykę podróży i rolę emigrantów w dziejach Polski. Dyrektor Muzeum Emigracji Karolina Grabowicz-Matyjas stwierdziła, że nie sposób zrozumieć historii Polski bez zrozumienia historii emigracji: „Nawet dzisiaj, każda daleka podróż dla nas wszystkich jest pewnym wyzwaniem. Natomiast kiedyś, przed laty, podróż przez ocean była naprawdę wielkim przeżyciem, tym bardziej, że wielu z tych, którzy podejmowali taką decyzję, wyjeżdżało po nową przyszłość i wyjeżdżało bezpowrotnie”.

Ekspozycja muzealna skupia się na emigracji z ziem polskich od XIX wieku. Autorzy chcieli pokazać przyczyny emigracji - od politycznych, „Wielka Emigracja” po ekonomiczne, „rewolucja przemysłowa” i związana z tym szansa na duży zarobek. Zwiedzający poznają także historię ośrodków polonijnych w USA i Brazylii (początek XX wieku). Jednym z ciekawszych epizodów emigracji będzie część poświęcona II wojnie światowej i dekadom po 1945 roku. Chronologicznie ekspozycja kończy się na 2004 roku.

Obecnie poza granicami Polski mieszka ponad 20 mln Polaków: ok. 10 mln w USA, ok 3 mln w Brazylii, ok. 2 mln w Niemczech, ok. 1 mln we Francji (tak samo w Kanadzie) oraz 726 tys. w Wielkiej Brytanii (dane z 2013 roku).

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz