„Historia Polski” - J. Topolski - recenzja


Kolejne wydanie książki Jerzego Topolskiego „Historia Polski” ukazało się w 2015 r. nakładem Wydawnictwa Poznańskiego. Praca ta omawia najważniejsze wydarzenia naszego kraju zarówno w polityce, jak i w kulturze.

topolskiTreść została podzielona na trzynaście rozdziałów. Te z kolei na podrozdziały. Każda z części omawia dany okres tak, aby czytelnik mógł w łatwy sposób zrozumieć wydarzenia jakie miały miejsce. W pierwszym rozdziale zostały opisane ziemie polskie przed panowaniem Mieszka I. Czytamy o tym, co działo się z tymi terenami i sąsiednimi w tym samym okresie. Swoją historię Topolski kończy w połowie lat 90. XX wieku przedstawiając najważniejsze partie polityczne. Ciekawy jest również sposób podzielenia treści na rozdziały. Nie mamy tutaj podziału według epok. Chociażby średniowiecze zostało rozbite na cztery części. Jest to dobre, a nawet bardzo dobre rozwiązanie. Dzięki temu płynnie przechodzimy do kolejnych wydarzeń, nie skupiając się jedynie na samej epoce.

W książce nie tylko znajdziemy zagadnienia polityczne czy wojny. Dużo miejsca zostało poświęcone kulturze. Czytając zatem o panowaniu danego władcy, jednocześnie poznajemy rozwój kultury w państwie. Autor omawia powstałe budowle, ale również skąd czerpano inspiracje.

Praca została wydana w miękkiej oprawie, jednak osobiście wydaje mi się, że lepiej sprawdziłaby się tutaj twarda okładka. Nie jest to duży minus, a raczej kwestia gustu danego czytelnika. Warto więc skupić się na zaletach publikacji, których jest całkiem sporo. Przede wszystkim czarno-białe fotografie. Część z nich, jak np. obrazy, mogły zostać wydane w kolorze, ale są na tyle czytelne, że nie przeszkadza to w ich odbiorze. Można zarzucić pracy, że wielu informacji nie zawarto. Powinniśmy spojrzeć na publikację jako na pewnego rodzaju vademecum historii Polski. Zawiera ono starannie wybrane, najważniejsze zagadnienia historyczne. Dzięki temu każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Zwłaszcza książka przyda się uczniom. Słownictwo nie jest skomplikowane, nie ma żadnych trudnych terminów historycznych.

W publikacji tej brakuje przypisów oraz bibliografii. Przy tak obszernym temacie jakiego podjął się autor powinny znajdować się przynajmniej wskazówki bibliograficzne. Zapewne jednak kiedy Jerzy Topolski wydawał swoją pierwszą „Historię Polski” musiał pominąć obie te rzeczy. Stąd też obecnie wznowione wydanie nie może zawierać wspomnianych elementów.

Spory ukłon należy się w stronę Wydawnictwa Poznańskiego, które pomimo, że Jerzy Topolski nie żyje od siedemnastu lat, to sięga po jedną z jego najlepszych prac i przekazuje ją czytelnikowi w nowym, eleganckim wydaniu. Książka również ze strony edytorskiej została bardzo dobrze przygotowana. Nie zawiera żadnych literówek, a język jest przystępny.

Możemy zadać pytanie po co kolejny raz wydano książkę, która funkcjonuje na rynku od wielu lat. Przede wszystkim (i to chyba najważniejsze) zwraca uwagę nowych czytelników (zwłaszcza wśród młodzieży) na tak wybitą postać, jak Jerzy Topolski. Starsze wydania zwykle są dostępne w niewielkiej ilości w bibliotekach. W tym wydaniu czytelnik otrzymuje publikację na pozór w niedużym formacie. Zawarte jednak w niej informacje, zdjęcia oraz mapy pozwalają zrozumieć i łatwo zapoznać się z historią Polski.

Plus/Minus

Na plus:

+ przystępny język

+ fotografie

+ wygląd

+ mapy

Na minus:

- brak

Tytuł: Historia Polski

Autor: Jerzy Topolski

Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie

Rok wydania: 2015

ISBN: 978-83-7976-269-9

Liczba stron: 383

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Cena: 39, 90 zł

Ocena recenzenta: 10/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

6 komentarzy

 1. Mariusz pisze:

  Uwaga techniczna. Zamieszczona okładka nie jest okładką omawianego wydania, tylko innego.

  • Alicja Bartnicka pisze:

   Bardzo dziękujemy za to spostrzeżenie. Już podmieniliśmy okładkę. Ta, która widnieje teraz, jest okładką omawianego wydania.

 2. Wojciech Żaglewski s. Zygmunta pisze:

  Książka Pana prof. Jerzy Topolski może podobać się wszystkim kto nie zna Prawdy !! O Historii Polski . A prawda jest taka ! Pan J.Topolski , jak wielu publicystów , pomija fakt który jest pomijany w ogóle . Historią Polski powinno się pisać od 1-o wieku przed naszą erą a nie od 10-o wieku ( 966 r. ) lud Wandalowie który do historii Polski wszedł pod nazwą „Polanie „ jest obecnie opluwany i wyszydzany !! To była mała grupa którą zostawiono która zmieniła nazwę , chyba na skutek nachodzenia Słowian na przełomie 5 i 6-o wieku . I obecnie o Polsce nie można mówić jako naród !POLSKA to nie naród tylko nazwa państwa w którego granicach zamieszkują Germanie ( Wandalowie ) i Słowianie . I ta prawda jest CELOWO ! Pomijana . Fakt ten nazywa się Ewaporacja - jest to gorsze niż śmierć bo nie tylko wymazano nas z kart historii to utworzenie Państwa Polskiego przypisuje się Słowianom .Wszyscy publicyści mają zakaz aby wspominać imię naszego ludu . Pan J. Topolski pisze w swojej Historii O WSZYSTKIM !! Ale pomija przybycie Germanów na tereny „Polski „

 3. Agata pisze:

  Czy w oryginalnym, pierwszym wydaniu też były zdjęcia i mapy czy dodano je dopiero w tym wznowieniu?

Zostaw własny komentarz