Międzynarodowy Festiwal Kryminałów


Była technikiem farmaceutyki, dzięki temu znała właściwości trucizn. Stworzyła niezapomniane postacie literackie dwójki detektywów: Belga Herkulesa Poirot i panny Marple. W tym roku obchodzimy 125 rocznicę urodzin - Agathy Christie. Okazję do świętowania będą mieli uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który odbędzie się już od 26 maja we Wrocławiu.

Program jest poświęcony pisarce nazywanej „królową kryminału„. Z tej okazji będą wygłaszane wykłady oraz sesje naukowe poświęcone powieściom Agathy Christie oraz samej autorce. Nie zabraknie również wystaw, na ulicy Oławskiej wystawione będą plansze pt: „Agatha Christie. 125. rocznica urodzin królowej kryminału„. Na ul. Szewskiej, obok kościoła św. Marii Magdaleny, będzie wystawa planszowa: ”Masz prawa, człowieku”. W czasie trwania festiwalu będzie można również pójść na kiermasz książek kryminalnych zorganizowany w Przejściu Garncarskim.

O twórczości Agathy Christie będą rozmawiać polscy pisarze powieści kryminalnych: Katarzyna Bonda, Gaja Grzegorzewska i Marta Guzowska.
Od środy do soboty włącznie w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego odbędzie się naukowa sesja pt. „Detektywi, zbrodniarze i tajemnica zamkniętego pokoju, czyli na tropie topiki kryminału„. „Z wykopalisk... Archeologia jako „metoda śledcza„ w powieści kryminalnej...” jak również ”9.00 śniadanie; 9.30 zabić żonę; 9.45 tenis... Zabójcze umysły w utworach Agathy Christie” to niektóre z tematów sesji naukowej poświęconej powieściom pisarki.

Dla osób dorosłych, którzy do 25 maja odbiorą wejściówki w Kinie Nowe Horyzonty, będzie zorganizowana prelekcja pt. „Ostatni kontakt-między światem żywych a umarłych„. O ostatnich chwilach żywych i pierwszych chwilach umarłych oraz co się dzieje z ciałem po śmierci będą opowiadać „specjaliści od zbrodni”, mający na co dzień styczność z zagadkami kryminalnymi: prokuratorzy Marek Bertman, Sebastian Brzuchacza Paweł Kaliszczak i Jacek Skała, inspektor policji Andrzej Bochenek a także medyk sądowy Wojciech Golema. Ze względu na występowanie drastycznych zdjęć i materiałów wykład przeznaczony jest dla osób o mocnych nerwach. Również za okazaniem dowodu osobistego i pobraniu darmowej wejściówki będzie można wysłuchać wykładu Jana Gołębiowskiego pt. ”Profiler przedstawia: nietypowe przypadki śmierci”.

Dla fanów kryminologii środa 27 maja zapowiada się interesująco. W „Mleczarni„ przy ul. Włodkowica 5, Maciej Szostak wraz z Sebastianem Zakrzewskim będą opowiadać o praktyce śledczej i wykorzystywaniu w niej nauki.„Jak narysować powieść”, „Sensacja, historia, polityka, miłość, śmierć, cytat i wiersz. Więcej niż może kryminał znieść?”, ”Czarne minuty - pretekst do rozmowy o sytuacji. Meksyk”. To niektóre z tematów otwartych wykładów prowadzonych przez Artura Domosławskiego, Martín’a Solares’a i Magdalenę Parys. Wykład w językach obcych będą tłumaczone na język polski.

Międzynarodowy Festiwal Kryminału nie zapomniał też o atrakcjach dla najmłodszych. Na przykład w piątek 29 maja z serii „Detektywistyczne pasmo dziecięce (10-14 lat)„odbędzie się spotkanie z Rafałem Kosikiem pt.„Felix, Net i Nika”. W sobotę natomiast dzieci będą mogły wspólnie z Agnieszką Stelmaszyk odkrywać tajemnice ”Kroniki Archeo”.
Oprócz znanych polskich pisarzy na festiwalu nie zabraknie również spotkań z zagranicznymi autorami powieści kryminalnych. Będzie można przyjść na spotkanie z angielskim autorem m.in. powieści „Dochodzenie„ Davidem Hewsonem i laureatem tegorocznej honorowej nagrody ”Wielkiego Kalibru” Håkanem Nesserem.

30 maja to również „Ogólnopolska Noc Bibliotek„, w ramach Festiwalu i Nocy, czytelnicy będą mogli przeprowadzić śledztwo w Mediatece ”TROPEM NESSERA”, start godz. 21.00.
O godzinie 21.30 rozpocznie się uroczysta gala wręczenia nagród „Wielkiego Kalibru 2015″ podczas której uczestników czeka niespodzianka od wnuka Agathy Christie, Mathew Pricharda.
Na zakończenie Festiwalu, w niedzielę, będzie można pójść na film „Ziarno prawdy„ oraz spotkać się m.in z reżyserem Borysem Lankoszem. Dla fanów gier miejskich również została przygotowana atrakcja, od godziny 12.00 będzie trwała ”Pułapka”.

Program Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2015: http://festiwal.portalkryminalny.pl/program/71-programi.html

Więcej informacji: http://pl-pl.facebook.com/FestiwalKryminalu

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz