Przystanek Historia „WiP: Pacyfizm przeciw komunie”


W środę 27 maja o godz. 17.30 Przystanek Historia zaprasza na spotkanie Krakowskiej Loży Historii Współczesnej w Warszawie pt. „WiP: Pacyfizm przeciw komunie”. Dyskusja będzie dotyczyła ruchu Wolność i Pokój. Gośćmi Romana Graczyka będą: Piotr Niemczyk, jeden z założycieli Ruchu Wolność i Pokój, Bartłomiej Sienkiewicz, działacz WiP, były minister spraw wewnętrznych, Monika Litwińska z IPN Kraków, autorka książki „WiP kontra PRL”.

Słynna broszura Władimira Bukowskiego z 1983 r., zatytułowana „Pacyfiści kontra pokój„, wiele wyjaśnia co do racji, jakie legły u podstaw Ruchu ”Wolność i Pokój”. Tak jak Bukowski, polscy działacze pokojowi nowej generacji uważali, że pax sovietica, w którym żyli, nie jest prawdziwym pokojem. Bo prawdziwy pokój nie może się opierać – jak system sowiecki – na łamaniu sumień ludzi i łamaniu ich elementarnych praw. Ich zaangażowanie na rzecz pokoju nie miało nic wspólnego z oficjalnym ruchem pokojowym (Polska Rada Pokoju), podporządkowanym sowieckiej Światowej Radzie Pokoju, a głoszącym pochwałę pojałtańskiego podziału Europy.

Młodzi ludzie z WiP-u stawali całkowicie w kontrze do tego typu myślenia. Inaczej niż zachodni pacyfiści, będący de facto podporą pojałtańskiego porządku, WiP-owcy rzucali temu porządkowi wyzwanie. W tym sensie posuwali się dalej niż „Solidarność„, która zasadniczo (wyjąwszy „Posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej„ z 1981 r.) starała się nie kwestionować geopolitycznego status quo. Na czym więc polegała specyfika przynależności WiP-u do ruchu ”Solidarności”? Co było jego wspólną platformą ideową, spajającą anarchistów, ekologów, pacyfistów i państwowców?

Na te i inne pytania będzie można poznać odpowiedź 27 maja o godz. 17:30 w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej 21/25.

Więcej informacji: http://www.przystanekhistoria.ipn.gov.pl/

Facebook projektu: https://www.facebook.com/przystanek.historia?_rdr

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz