„Dziewczyny wyklęte” – Sz. Nowak – recenzja


„Marzę o tej książce„, „Świetny wybór„, „Korci mnie na nią ilekroć widzę ją w księgarni„, ”Słyszałam dobre opinie” ”Najlepszy prezent!” – to tylko część opinii internautów na temat nowej pozycji książkowej Szymona Nowaka. Po szybkiej lekturze komentarzy łatwo zauważyć, że książka cieszy się i będzie się cieszyć popularnością. Co przyczyniło się do takiego sukcesu?

dziewczyny-wyklete-b-iext28374596Gwoli ścisłości. Szymon Nowak jest absolwentem wydziału historii Wyższej Szkoły Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu. To autor takich książek jak: Oddziały Wyklętych, Puszcza Kampinoska - Jaktorów 1944, Warszawa 1944 : alternatywna historia Powstania Warszawskiego oraz Ostatni szturm: ze Starówki do Śródmieścia 1944 oraz wielu artykułów popularnonaukowych. Czytelnikom portalu historia.org.pl znany również jako recenzent.

Uroczysta premiera publikacji odbyła się 25 lutego br., zaś do księgarń trafiła 1 marca w dniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wtedy to półki zapełniła ponad pięciuset stronicowa opowieść o kobietach, które ramię w ramię z mężczyznami działały w szeregach antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Było ich wiele. W książce Szymona Nowaka pojawia się szesnaście różnych sylwetek, które jednak łączy podobny los. Wszystkie z bohaterek podjęły decyzję o prowadzeniu walki przeciwko komunistycznemu zniewoleniu. Żadnej z nich nie ominął ból, cierpienie i utrata najbliższych. Dodatkowo nie umknęły przed surową ręką bezpieki.

Jeden czytelnik może pomyśleć, że to kolejna książka o Żołnierzach Wyklętych i ile może czytać o tym samym. Innego może przerazić jej objętość. Nie można mieć odbiorcy tego za złe. Jednak po lekturze przynajmniej paru stron wszelkie podobne zarzuty mogą odejść w zapomnienie. Co prawda można się czepiać, że książka nie jest naukowa. Ale po co to robić? Właśnie taka forma jest moim zdaniem niezbędna w tym przypadku. Tematyka udziału kobiet zarówno na frontach II wojny światowej jak i po niej nie jest szerzej znana. Można odnieść wrażenie, że współcześnie jest traktowana jako ciekawostka. Ilość publikacji poświęconych kobietom jest niewspółmierna do ich rzeczywistej działalności. Dobrze że są osoby i prace, które upamiętniają tę połowę społeczeństwa.

I dlatego, obok prac naukowych, ważną misję ma do spełnienia książka Dziewczyny wyklęte. Historie opowiedziane w ten sposób mogą zostać zapamiętane. Autor użył formy zbeletryzowanej, która wciąga czytelnika w lekturę. Co prawda czasami odnosiłam wrażenie, że to bardziej „Dziewczyny wyklętych”. Myślę, że to krzywdzące przeniesienie akcentów. Więcej miejsca poświęca się miłości, a mniej rzeczywistej działalności. Warto pamiętać, że te kobiety były pełnowartościowymi członkami konspiracji. Jednak wiem, że w ten sposób dzieje bohaterek stają się bliższe odbiorcom. Oprócz zbioru faktów i ikonografii to dzięki opisowi emocji, uczuć i przemyśleń ta książka stanowi wartość. Dlatego pojawiają się komentarze typu: nigdy o nich nie słyszałam, ciągle o nich myślę lub nie mogę zasnąć.

Dziewczyny wyklęte wciągają. Mimo że każda z opowieści jest podobnie skonstruowana, nie nużą. Nawet nie spostrzegłam kiedy zakończyłam czytanie. Jednak oprócz wielu plusów, które przynosi książka, zauważyłam drobne minusy. Rzeczą gustu jest czy czytelnikowi podobało się umieszczenie obok archiwalnych zdjęć bohaterek fotografii członkiń Grupy Rekonstrukcji Historycznej Borujsko. Mi trochę zaburzało to lekturę. Dodatkowo niektóre ze zdjęć były małych rozmiarów przez co szczegóły były niewidoczne. Poza tym, moim zdaniem, przypisy ułatwiłyby lekturę. Wtedy w miarę szybko można byłoby poznać interesujące nas wątki dokładniej.

Szala przechyla się na korzyść Dziewczyn wyklętych. Książka jest interesująca i cenna zwłaszcza dla osób niezaznajomionych z tematem. Moim zdaniem, parafrazując jedną z powyższych opinii internautów, jest naprawdę świetnym pomysłem na prezent. Ja z wielką chęcią obdarowałabym moich znajomych tą publikacją. Myślę że czytelnicy nie przejdą obok niej obojętnie. A jeśli tak się stanie to mam nadzieję, że kiedyś trafi w ich ręce i będą mogli zapoznać się z historiami wspaniałych, Niezłomnych Kobiet.

Plus minus:
Na plus:
+ temat
+ język narracji
+ bogata ikonografia
+ piękne wydanie
+ walory popularyzatorskie
Na minus:
- brak przypisów
- niektóre zdjęcia archiwalne są zbyt małe, przez co ciężko uchwycić szczegół

Tytuł: Dziewczyny wyklęte
Autor: Szymon Nowak
Wydawca: Fronda
Rok wydania: 2015
ISBN: 978-83-64095-61-0
Okładka: twarda
Cena: 44,90 zł
Ocena recenzenta: 9/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz