„Krakowscy Wyklęci”, „Projekt: Pilecki” oraz otwarcie Muzeum Powstań Śląskich wydarzeniami historycznymi roku


Aż 30 000 internautów zdecydowało o zwycięzcach w trzech kategoriach plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku. Zwyciężyła wystawa „Krakowscy Wyklęci„, ”Projekt: Pilecki” oraz otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Zwycięzcy Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2014 / fot. muzhp.pl

Zwycięzcy Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2014 / fot. muzhp.pl

Ogłoszenie wyników nastąpiło na uroczystej gali, która odbyła się w Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach Królewskich. Poprowadził ją redaktor Krzysztof Ziemiec, który mówił o ogromnym zainteresowaniu Polaków historią. Jako przykład podawał fakt, że każdy liczący się dziennik i tygodnik mają swoje dodatki lub pisma historyczne.

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro w trakcie uroczystości mówił, iż „historia wtedy przestanie być szpargałem, jeśli jej obrazowaniem, tłumaczeniem zajmą się ludzie z wielką pasją. Kim oni są? Bardzo często przedstawicielami polskich instytucji kultury, fundacji, organizacji, którzy zajmują się popularyzowaniem, promowaniem i uczeniu historii polski nowych generacji”. Podkreślał, że plebiscyt honoruje organizatorów najważniejszych przedsięwzięć historycznych ubiegłego roku.

W kategorii wydarzenie zwyciężyło świętochłowickie Muzeum Powstań Śląskich. Placówka powstała zgodnie z najnowszymi trendami muzealnictwa, jako muzeum narracyjne, prezentujące zarówno oryginalne eksponaty, jak i repliki i reprodukcje, pozwalające na bezpośredni kontakt z przedmiotami. wiedzający znajdą w nich szeroki rys historyczny, biografie postaci, kalendarium wydarzeń, interaktywne zabawy pogłębiające wiedzę np. głosowanie plebiscytowe, budowanie samochodu pancernego czy dobieranie ekwipunku powstańca. Odbierająca nagrodę dyrektor Halina Bieda była dumna, iż w stosunkowo niedużych Świetochłowicach udało się stworzyć nowoczesne muzeum, które może być wizytówką całego Śląska.

Z kolei „Krakowscy Wyklęci” to najlepsza ubiegłoroczna wystawa. Jej organizatorem było Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Zastępca dyrektora muzeum ds. naukowych Jacek Salwiński powiedział, iż tę nagrodę traktuje, jako wyróżnienie przede wszystkim dla podejmowanego przez nią tematu. Gratulujący sukcesu redaktor Wojtek Duch powiedział, iż żołnierze wyklęci byliby z niej dumni, a ta wystawa to kolejna cegiełka w przywracaniu im należnej pamięci.

Stowarzyszenie Auschwitz Memento odebrało nagrodę z najlepszy projekt w kategorii edukacja i multimedia. Był nim „Projekt: Pilecki”, którego celem była organizacja różnych wydarzeń związanych z popularyzacją jednego z największych polskich bohaterów XX wieku. Przedstawiciel stowarzyszeia Zbigniew Klima mówił, że już samą nominację do plebiscytu traktował, jak nominację do Oscara. Cieszył się, że jako młody człowiek kontynuuje sztafetę pokoleń przypominając o tym wielkim Polaku. Zapraszał wszystkich do kin we wrześniu, gdy swoją premierę będzie miał fabularyzowany dokument poświęcony Pileckiemu. Pracę nad nim prowadziło Auschwitz Memento, przy finansowym wsparciu dwóch tysięcy internautów.

Do tegorocznej edycji konkursu, organizowanego przez Muzeum Historii Polski w partnerstwie z historia.org.pl, zgłoszono blisko 200 wydarzeń z całego kraju i z zagranicy, spośród których jury wybrało 15 finalistów w 3 kateoriach. Zgłoszenia oceniali: prof. Andrzej Chwalba, dr Magdalena Gawin, publicysta Jan Wróbel, kierownik działu wystawienniczego Muzeum Historii Polski Monika Matwiejczuk oraz redaktor portalu historia.org.pl Wojtek Duch. Konkurs ma charakter honorowy, jego zwycięzcy odbierają cenne statuetki, wykonane przez wybitnego rzeźbiarza Macieja Zychowicz. Natomiast wszyscy finaliści otrzymują okazałe dyplomy.

„Wydarzenie Historyczne Roku„ jest ogólnopolskim Plebiscytem realizowanym od 2007 r., którego inicjatorem był portal historia.org.pl. Celem konkursu jest wyróżnienie autorów najciekawszych inicjatyw historycznych w trzech kategoriach. Z roku na rok wzrasta liczba zgłaszanych projektów. W ubiegłym roku ponad 70 wydarzeń rywalizowało o miano najważniejszego, z czego 10 znalazło się w ścisłym finale. Tysiące głosujących za najważniejsze wydarzenie historyczne 2013 r. uznało projekt edukacyjny dla dzieci i dorosłych ”Magia ogrodów” zorganizowany przez Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Plebiscyt odbywał się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wszyscy finaliści:

Kategoria Wydarzenie

 1. 1000 lat historii Żydów polskich – wystawa stała Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (organizator: Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN),
 2. Otwarcie nowej siedziby Cricoteki (organizator: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora – Cricoteka),
 3. Otwarcie Galerii Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie (organizator: Muzeum Narodowe w Warszawie),
 4. Otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach (organizator: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach),
 5. Otwarcie Centrum Techniki i Rozwoju Regionu - Muzeum Nowoczesności w Olsztynie (organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie).

Kategoria Wystawa

 1. Wystawa „MADE IN POLAND” (organizator: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli),
 2. Wystawa „Skrzydła Wielkiej Wojny – Małopolska 1914-2014” (organizator: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie),
 3. Udostępnienie XIII-wiecznej „Piwnicy romańskiej” przy Placu Dominikańskim w Gdańsku, wraz z towarzyszącą wystawą stałą (organizator: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku),
 4. Wystawa „Krakowscy Wyklęci” (organizator: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa),
 5. Wystawa „Mit Galicji” (organizator: Międzynarodowe Centrum Kultury we współpracy z Wien Museum).

 Kategoria Edukacja i Multimedia 

 1. „Projekt: Pilecki” (organizator: Stowarzyszenie Auschwitz Memento),
 2. Opowieść o Żydach polskich. Lekcja na żywo z wystawy stałej (organizator: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN),
 3. Internetowe serwisy historyczne Portalu PolskieRadio.pl (organizator: Polskie Radio S.A.),
 4. Obchody Roku Kolberga (organizator: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Instytut Muzyki i Tańca, Instytut im. Oskara Kolberga),
 5. „Ścieżki 3Dostępu. Ścieżki edukacyjne: między technologią, teatrem, filmem i muzeum” (organizator: Muzeum Wojska w Białymstoku).

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

 1. Pebs pisze:

  Brak zwycięstwa Muzeum Historii Żydów Polskich to niespodzianka. Gratulacje dla Świętochłowic!

Zostaw własny komentarz