Odnaleziono najstarsze narzędzia kamienne


Do tej pory za najstarsze narzędzia, którymi posługiwały się człekokształtne uważano narzędzia kultury olduwajskiej, wytwarzane prze gatunek Homo habilis. Po raz pierwszy odnaleziono je w Tanzanii, a ich wiek wynosi około 2.6 miliona lat. W technologii olduwajskiej pojawiają się narzędzia nazywane ‘chopper’ z rodzaju narzędzi otoczakowych. Charakteryzują się jednostronną obróbką i naostrzonym brzegiem, który był używany do zabijania zwierząt i ścinania roślin.

Najnowsze znalezisko zostało odkopane u wybrzeży jeziora Turkana w Kenii, a jego wiek określa się na 3.3 miliona lat. Odkryte narzędzia są starsze o 700,000 lat od wszystkich do tej pory znalezionych, co więcej poprzedzają nawet wyroby najwcześniejszych ludzi z gatunku homo. Znalezisko wskazuje na to, że dawniejsze gatunki, takie jak Australopithecus afarensis czy Kenyanthropus platyops mogły być bardziej inteligentne niż sądzono.

Dr Nick Taylor z Narodowego Centrum Badań Naukowych we Francji (CNRS) i Uniwersytetu w Lejdzie w Holandii tłumaczy, że narzędzia są znacznie starsze niż to co było odnajdywane do tej pory. „To niewyobrażalne, że znalezisko dzieli 700,000 lat od wcześniej odkrytego miejsca”, mówi Taylor.

Pierwsze narzędzia w tym miejscu zostały odkryte w 2011 roku. Zostały zauważone po tym jak badacze przypadkowo natrafili na wspomniane miejsce w Kenii. Do 2012 roku, odnaleziono 149 narzędzi. Kolejne odkryto w 2014 roku w wyniku badań terenowych. Pośród nich, można na przykład wyodrębnić ostre płaty kamienia, odłupane z większych skał, które były prawdopodobnie używane do cięcia, a także młoty i kowadła.

„Niektóre narzędzia były bardzo duże. Największe, przypominające kowadło waży 15 kg„, opowiada dr Taylor, ”Kowadło prawdopodobnie leżało zakopane w ziemi, a inne kamienie były uderzane o nie w celu utworzenia narzędzi.”

Określenie wieku pyłu wulkanicznego (tefrochronologia) i minerałów z okolicy, w której odkryto narzędzia wskazuje na to, że ich wiek to 3.3 miliona lat.

Naukowcy twierdzą, że dzięki różnicy 700,000 lat można obserwować, jak metody wytwarzania narzędzi i ich używanie zmieniało się z czasem, a także jaki postęp osiągnięto. Nie wiadomo jednak, kto zrobił narzędzia. Do tej pory uważano, że jako pierwsi narzędzi zaczęli używać osobnicy z gatunku Homo habilis. Skamieniałości gatunku Homo, których wiek wynosi 2.4-2.3 milionów lat wskazują jednak, że mało prawdopodobne jest to, że był to pierwszy wytwórca narzędzi. Innym dowodem na to, że narzędzi używano przed Homo habilis są także inne znaleziska, takie jak szczątki zwierzęce z Etiopii, których wiek to 3.39 miliona lat (chopper tools). Naukowcy uważają, że znalezione przybory zostały zrobione przez bardziej prymitywny gatunek.

„Jest wielu potencjalnych kandydatów, takich jak na przykład hominin zwany Kenyanthropus platyops, którego szczątki odnaleziono w pobliżu wspomnianych narzędzi z rejonu Lomekwi 3. Kolejnym kandydatem jest gatunek Autralopithecus afarensis z rejonu wschodnioafrykańskiego, szerzej znany dzięki osobnikowi zwanemu Lucy.” Mimo małego mózgu oraz cech zarówno człowieka jak i małpy, narzędzia są dowodem na to, że osobnicy ci byli sprytniejsi niż przypuszczano.

Znalezisko może uchodzić za najważniejsze w ciągu ostatnich 50 lat. Możliwe jest, że gatunek taki jak Australopithecus posiadał zdolności poznawcze, które pozwalały na przeprowadzanie tak skomplikowanych operacji jak wyrób narzędzi.

Źródła: Strona Muzeum, Oldest stone tools pre-date earliest humans

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

6 komentarzy

 1. Dantel pisze:

  1. Co ma to wspólnego z historią?
  2. Ciekawe jak zbadano, że obróbka owych kamieni została wykonana tyle a tyle lat temu. Zapewne wzieli tą domniemaną datę stąd skąd zawsze biorą takie informacje, czyli wywnioskowali ją z widoku księżyca. Szacowanie wieku czegoś po pyle wokół owego przedmiotu ma taki sam sens jak szacowanie wieku antycznej broni po kurzu na niej.
  3. Ciekawe kiedy ta ewolucyjna bzdura przestanie być oficjalną religią w naszym kraju.

  • Krzysztof pisze:

   1 - Fakt. Archeologia nie ma nic wspólnego z historią...
   2 - Przeczytaj jeszcze raz to się dowiesz.
   3 - Ciekawe, może za rok, może za 100- lecz o wiele bardziej ciekawi mnie kiedy ludzie przestaną wierzyć w religijne bzdury, zabobony itp,itd. Pod względem śmieszności oba poglądy idą łeb w łeb.

   • Dantel pisze:

    Przeczytałem i nadal twierdzę, że to bzdura.
    Ateizm i agnostycyzm (ale nie cały) również jest wiarą a czasami i religią, a zatem „pan” również oczernia samego siebie.
    Zabobony nie są zakazane w chrześcijaństwie, a więc „pan” popisuje się tylko soją ignorancją.

    Sądząc po „pana” wypowiedzi, to jest pan mentalnym dzieckiem, a więc spieranie się z „panem” przyniosłoby mi ujmę.

    • Dantel pisze:

     Poprawka:
     Zabobony są zakazane w chrześcijaństwie, a więc „pan” popisuje się tylko soją ignorancją.

 2. Zwykły pisze:

  Trzeba być bardzo bardzo pewnym siebie żeby po po przeczytaniu tylko tego artykułu twierdzić ze wiek odkrycia to bzdura. Przecież ten artykuł nie zawiera całości dowodów!

Zostaw własny komentarz