Nowy portal edukacyjny o Reformacji |
Fundacja Chrześcijańskie Media (SCM), związana z niemieckimi zborami ewangelickimi stworzyła nietypową stronę poświęconą 500 - leciu Reformacji. Witryna złożona jest z prostych elementów informacyjnych, opisy są przystępne, a forma wyjątkowo estetyczna.
Reformacja była wielkim wydarzeniem o nieocenionym znaczeniu dla Chrześcijaństwa. Moralna odnowa i uproszczenie formy oraz nacisk na edukację i promocja druku, oddały wielu europejskim państwom niewymowną przysługę w rozwoju i postępie.
Na stronie wyróżniono sześć głównych tematów dotyczących Reformacji. Każdy z nich nawiązuje do konkretnej publikacji wydanej przez wydawnictwo SCM z okazji 500 - lecia Reformacji. Są to:
1.) „Jak to właściwie było w czasach Reformacji?” - tu autorzy wyjaśniają kluczowe pojęcia dotyczące Kościoła u schyłku średniowiecza (czyściec, odpust, kult świętych),
2.) „Życie Reformatora” - w tym miejscu dziennikarz Andras Malessa krytycznie omawia wiele legend, które narosły wokół postaci Marcina Lutra.
3.) „Nauki Reformacji” - Na podstawie głównych zasad teologii reformacyjnej (sola), przedstawione zostały centralne myśli Lutra. W tym rozdziale najbardziej atrakcyjne są jednak przełożone na współczesny język niemiecki pisma Lutra np. „Mały Katechizm” i „O wolności chrześcijanina”.
4.) „Reformacja Dziś: życie w wolności” - ks. Rolf Sons z Ewangelickiego Kościoła Wirtembergii, omawia podstawowe zagadnienia Reformacji i ich znaczenie dla współczesnego chrześcijanina.
5.) „Pionierzy Reformacji” - Ten temat poświęcono 600. rocznicy spalenia na stosie reformatora ks. Jana Husa (egzekucję wykonano na Soborze w Konstancji).
6.) „A dziś? Znaczenie Reformacji dla nas” - ta część zachęca do poznania 95 życiorysów osób związanych z Kościołem ewangelickim. W tym zacnym gronie znaleźli się znani politycy, działacze społeczni, przedsiębiorcy etc.
Strona stoi otworem dla osób posługujących się językiem niemieckim (nawet w stopniu podstawowym).
Strona projektu: http://reformation.scmedien.de/
Źródło: http://luter2017.pl/historia-nauka-i-refleksja-nowa-strona-o-reformacji/
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.