Świetna renowacja wybitnego zabytku. Pałac w Rogalinie znowu otwarty


Zakończył się trwający ponad dwa lata remont jednego z najpiękniejszych polskich zabytków - Pałacu w Rogalinie. Zabytek od 16 czerwca będzie dostępny dla wszystkich zwiedzających.

W ramach projektu m.in. odtworzeno historyczny charakter wnętrz korpusu głównego oraz części pomieszczeń przyziemia skrzydła południowego pałacu i urządzono w ich ekspozycji muzealnej (wyposażenie w tkaniny, meble, oświetlenie, obrazy i obiekty rzemiosła artystycznego, wykonanie rekonstrukcji pieców).

Pałac w Rogalinie to jeden z najwybitniejszych przykładów architektury rezydencjonalnej w Polsce, został wybudowany w drugiej połowie XVIII wieku jako siedziba rodowa Kazimierza Raczyńskiego, starosty generalnego Wielkopolski, później marszałka nadwornego koronnego na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

W pałacu znajduje się także galeria z dziełami wybitnych polskich i zagranicznych artystów takich, jak: Jan Matejko, Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Julian Fałat, Olga Boznańska, Leon Wyczółkowski, Aleksander Gierymski, Wlastimil Hofman, Maurice Chabas, Albert Besnard, Paul Delaroche.

Projektowi o wartości całkowitej 38,64 mln zł przyznano dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 26,08 mln zł.

20150526_rogalin_1

Pałac w Rogalinie / fot. Archiwum Muzeum Pałac w Rogalinie

20150526_rogalin_8

Pałac w Rogalinie / fot. Archiwum Muzeum Pałac w Rogalinie

20150526_rogalin_6

Pałac w Rogalinie / fot. Archiwum Muzeum Pałac w Rogalinie

20150526_rogalin_5

Pałac w Rogalinie / fot. Archiwum Muzeum Pałac w Rogalinie

20150526_rogalin_4

Pałac w Rogalinie / fot. Archiwum Muzeum Pałac w Rogalinie

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

 1. Franek pisze:

  jest nieporozumieniem zakaz wprowadzania psów do parku.Biedne zwierzęta gotują sie pozostawione ‚często obcokrajowców w samochodach w upalne dni letnie.
  Dlaczego nie można wziąć przykładu z Nieborowa.gdzie piękny park dostępny jest dla turystów z pupilami ‚po uprzednim zakupie za 8 PLN kompletu do sprzątniecia kupki .

 2. Franek pisze:

  Dlaczego wprowadzono zakaz wprowadzania piesków DO PARKU .Taki zakaz skutkuje pozostawianiem przez turystów swoich pupilów w upalne dni lata w samochodach gdzie przeżywają katusze.
  Dlaczego niemożna wzorem Nieborowa pozwolić na spacer turystów ze swoimi pupilami po uprzednim ZAKUPIE ZA 8 PLN ZESTAWU DO SPRZĄTNIĘCIA KUPLI PO .
  niestety mimo propozycji dyrekcja jest nieugięta tłumacząc ‚że psy mają chodzić do lasu.

Zostaw własny komentarz