Spotkanie autorskie z Alicją Bartnicką – nasza relacja


22 maja na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbyło się spotkanie autorskie z naszą koleżanką z Redakcji i Zastępcą Redaktor Naczelnej - Alicją Bartnicką. Poniżej relacjonujemy co ciekawego powiedziała nam Ala w trakcie tego wydarzenia.

spotkanie autorskie

Od lewej: Magda (uczestniczka spotkania) i Alicja Bartnicka /fot. Kamil Kaniuka

Spotkanie odbyło się na kanwie wydanej przez Alicję książki pt. „Postać czarodzieja w literaturze fantasy” opartej o światy wykreowane przez J.R.R. Tolkiena, A. Sapkowskiego i J.K. Rowling. Prócz kwestii związanych z konstrukcją pracy poruszony został temat problemów metodologicznych, na które trafiła nasza koleżanka podczas pisania książki. Poza przedstawieniem przeciekawych założeń badawczych, opierających się o niesamowitą znajomość literatury, na której bazowała Alicja, autorka zarysowała główne kierunki rozwoju pracy i zastraszająco szybki przyrost objętości w trakcie pisania książki.

Niezwykle interesującą częścią, w moim odczuciu, było przedstawienie szeregu niepewności i wątpliwości związanych z publikacją pracy magisterskiej w formie książki. Nieocenione wsparcie ówczesnego promotora Alicji – prof. dr. hab. Aleksandra Madydy (o którym Ala zresztą wielokrotnie wspominała opowiadając jak wielkie znaczenie miała dla niej jego pomoc w trakcie pisania pracy, a potem podczas procesu wydawniczego) oraz pokonanie szeregu przeszkód, dało obraz niesamowitej przygody i godnego podziwu dążenia do założonego celu. Warto za autorką zaznaczyć fakt chaotycznych początków poszukiwania wydawcy książki, problemy i niebezpieczeństwa, jakie przy tej okazji czekają na młodych autorów bez doświadczenia i wcześniejszego dorobku książkowego.

W głosie Ali pojawiły się wyczuwalne emocje kiedy przeszła do momentu po wydaniu książki i pozytywnych recenzji, jakie zbierała niemal z każdej strony. Ta ciekawa narracja dała słuchaczom bezdyskusyjnie jeden wniosek - wiarę w to, że przy profesjonalnym warsztacie i determinacji, odrobinie szczęścia oraz wsparciu mistrzów, jak to było w przypadku Alicji, można osiągnąć wyznaczony cel bez względu na przeszkody pojawiające się przed młodym badaczem.

Spotkanie owocowało także w wiele pytań, zebrana publika wyraźnie zainteresowana była doświadczeniami Ali. Padły pytania o nakreślenie problemów związanych z publikacjami debiutantów. Ciekawym zagadnieniem okazała się kwestia reakcji wydawnictw na perspektywę bardzo młodych naukowców. Okazuje się, że ciężko trafić na wydawnictwo, które jest w stanie obdarzyć zaufaniem młodego badacza. Niezwykle cenne okazały się rady, jakich udzieliła autorka kolegom i koleżankom, którzy chcieliby podjąć próbę taką, jakiej ona się podjęła. Poproszona o rozszerzenie kwestii związanych z postawami naukowców w stosunku do publikacji młodych ludzi dała z jednej strony smutny obraz muru, z jakim przyszło jej się zmierzyć. Z  drugiej zaś strony podkreśliła, iż przy profesjonalnym podejściu badawczym nie są to problemy, które mogłyby decydować o wydaniu książki. Jedno z ostatnich pytań dotyczyło przyjętego przez Alę warsztatu badawczego: czy teraz tak samo podeszłaby do badań i czy zmieniłaby cokolwiek? Cieszyła pewność siebie, gdyż stwierdziła, że nie.

Organizatorem spotkania było Koło Naukowe Doktorantów Wydziału Humanistycznego UMCS. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował portal historyczny Historia.org.pl.

Redakcja portalu Historia.org.pl życzy Ali, by dalej uparcie dążyła do realizacji swoich marzeń, co zapewne przerodzi się także w kolejne sukcesy naukowe.

patronat-medialny-sprawuje-historia-logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Marzyciel pisze:

    Chciałbym by tak piękne uczestniczki przychodziły na moje spotkania autorskie 😉

  2. mid pisze:

    Kiedy kolejna książka?

Zostaw własny komentarz