Tak żyli rosyjscy arystokraci [foto]


W dzisiejszej części cyklu „Ostatnie dni carskiej Rosji” przedstawiamy jak wyglądało życie bajecznie bogatej rosyjskiej arystokracji, najbogatszych ludzi na Ziemi, których majątek przyćmiewał wszystkich dzisiejszych miliarderów z listy 100 najbogatszych. Zapraszamy w podróż do kapiącego złotem i strojnego diamentami Imperium Carów.

Carska Rosja, kraj o olbrzymim rozwarstwieniu społecznym, kraj włóczęgów, nędzarzy i bajecznie bogatej arystokracji. Kraj zacofanej, zapadłej wsi i nowoczesnych fabryk, kraj masowych zsyłek na Sybir i wielkich zaszczytów. To pełne sprzeczności i kontrastów społeczeństwo przestawiamy w kolejnej odsłonie cyklu „Ostatnie dni carskiej Rosji”. Przedstawialiśmy już jak żyli zwyczajni Rosjanie w XIX wieku, a także jak wyglądała katorga na Syberii, tym razem pragniemy pokazać naszym Czytelnikom Rosję z punktu widzenia jej bogatych mieszkańców.

W klimacie dzisiejszego odcinka przypominamy także jak wyglądały Jaja Fabergé - mistrzowsko wykonane i bajecznie drogie arcydzieła sztuki złotniczej XIX i XX wieku jakimi carowie obdarowywali swoje żony na Wielkanoc.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

6 komentarzy

 1. Zbyszek pisze:

  Fantastyczna ikonografia !!! Jestem pod wrażeniem. Gratuluję i pozdrawiam

 2. Klara pisze:

  Swietny artykuł. Ja szukam danych na temat arystokracji rosyjskiej po rewolucji. Bardzo mało jest o tym informacji, a przecież to równie ciekawe. Możecie polecić jakieś pamiętniki, książki, artykuły, cokolwiek?
  Podaję swoj mail: klarampiotrowska@gmail.com

 3. Bilbo pisze:

  Duża część arystokracji rosyjskiej była silnie zdegenerowaną i pasożytniczą klasą społeczną w carskiej Rosji.

  • Komar pisze:

   To samo można powiedzieć o arystokracji francuskiej czy hiszpańskiej. Absolutyzm wyznaczał arystokracji miejsce w getcie, jakim był dwór królewski / cesarski / carski. Inne były możliwości działania arystokracji w państwach o słabej władzy centralnej (np Rzeczpospolita czy Rzesza Niemiecka). Tam arystokraci byli faktycznymi władcami swoich posiadłości, przy niewielkiej, wręcz symbolicznej zależności od króla.

Zostaw własny komentarz