Międzynarodowy Dzień Archiwów 2015 – Dni Otwarte w archiwach państwowych


Z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów archiwa państwowe w 38 miastach Polski organizują Dni Otwarte. Odbędą się one m.in. w Warszawie, Toruniu, Lublinie, Łodzi i Kaliszu, a także w Bochni, Częstochowie, Radomiu, Sandomierzu i Wrocławiu. Najwięcej archiwów otworzy swoje podwoje we wtorek 9 czerwca i w sobotę 13 czerwca.

/ fot. inf. prasowa

Międzynarodowy Dzień Archiwów został ustanowiony w 2008 r.

Będzie można wziąć udział w warsztatach z czytania źródeł historycznych i konserwacji dokumentów oraz uzyskać poradę jak dbać o rodzinne archiwa i prowadzić badania nad historią rodzin (archiwiści zachęcają do zabrania ze sobą rodzinnych dokumentów). Pracownicy archiwów będą również pomagać w odnalezieniu miejsc przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej po zlikwidowanych zakładach pracy. Ponadto archiwa przygotowały wystawy, prezentacje i spotkania związane z historią miast i regionów oraz konkursy i zajęcia dla najmłodszych. Będzie to również wyjątkowa okazja do zwiedzenia magazynów oraz pracowni konserwacji i digitalizacji akt. Na wszystkie spotkania wstęp jest wolny.

Wycieczka po Archiwum Państwowym w Zielonej Górze odbywać się będzie szlakiem „naj… – dokumentów najstarszych, największych, najmniejszych, najpiękniejszych i najbardziej zabawnych. Archiwa w Bochni i Opolu zapraszają na spotkania z twórczością XV-wiecznego kronikarza, geografa i dyplomaty na dworze Kazimierza Jagiellończyka - Jana Długosza, którego 600-lecie urodzin przypada w tym roku.

Archiwum Państwowe w Szczecinie zaprezentuje dokumenty historyczne dotyczące morza, tematem wystaw i spotkań w archiwum w Jeleniej Górze będzie turystyka. Na zielonych terenach Archiwum Państwowego w Katowicach odbędzie się piknik z grami terenowymi dla dzieci i dorosłych. W Łodzi można będzie zobaczyć wystawę dokumentów rodzinnych łodzian oraz zwiedzić wieżę zegarową dawnego ratusza, w którym swą siedzibę ma archiwum. Archiwum Państwowe w Poznaniu zaprasza na wystawę dawnych dowodów osobistych, paszportów i legitymacji, archiwum w Toruniu pokaże jedną z najbardziej imponujących w Polsce kolekcji królewskich pieczęci.

W Warszawie 13 czerwca będzie odbywał się VI Warszawski Piknik Archiwalny. Na Krakowskim Przedmieściu (wokół pomnika Mikołaja Kopernika) i w Pałacu Staszica - siedzibie Polskiej Akademii Nauk - 27 instytucji pamięci zaprezentuje swoje zbiory dotyczące historii cudzoziemców w Warszawie. W piknikowej atmosferze odbywać się będą spotkania, wystawy i konkursy dla najmłodszych.

Szczegóły program tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów dostępny jest na stronie www.archiwa.gov.pl

Międzynarodowy Dzień Archiwów został ustanowiony w 2008 r. podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur na pamiątkę utworzenia 9 czerwca 1948 r. w Paryżu Międzynarodowej Rady Archiwów - organizacji pozarządowej mającej na celu upowszechnianie dostępu do światowych zasobów archiwalnych. Tego dnia archiwa na całym świecie przypominają o swojej misji i znaczeniu dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Archiwistyka, wbrew pozorom, ma bardzo ważne znaczenie w każdym państwie - jest depozytariuszem dziedzictwa narodowego.

Zostaw własny komentarz