Cenniejsze niż złoto. Toruńska wystawa prezentująca Srebrną Bibliotekę Albrechta Hohenzollerna |
Srebrna Biblioteka Albrechta Hohenzollerna i jego żony Anny Marii zostanie zaprezentowana w Sali Królewskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu. Wystawione zostanie 15 ksiąg z oprawami z liczącej 20 egzemplarzy kolekcji, 5 z nich zaginęło, zaś 13 jest własnością UMK.
Pozostałe 3 egzemplarze znajdują się w zbiorach w Warszawie, Olsztynie i na Wawelu. Krzysztof Nierzwicki, Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, w wywiadzie dla toruńskiej telewizji, opowiada o wystawie przygotowanej we współpracy z Muzeum Okręgowym w Toruniu. Wystawa została zorganizowania dla uczczenia 70. lat istnienia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jej celem jest ukazanie tego, co Biblioteka ma najcenniejsze w swoim zbiorze.
Biblioteka księcia Albrechta oraz rękopiśmienne kodeksy, inkunabuły, starodruki odznaczają się wysokimi walorami artystycznymi. Jest to jeden z najbardziej wartościowych zabytków złotnictwa epoki renesansu, co jest zjawiskiem unikatowym w skali kraju i Europy. Oprócz srebra, które dominuje w oprawach, użyto także żelaza mosiądzu oraz złota. Srebrna biblioteka powstawała w latach 1545–1562. Albrecht Hohenzollern – ostatni mistrz Zakonu Krzyżackiego, pierwszy świecki władca Prus, mecenas sztuki i literatury – nie czytał druków w srebrnej oprawie, ale duplikaty oprawione w deski i skórę. Warto je obejrzeć ze względu na ich bogactwo kolorystyczne, jak i unikatowość . Treść książek należących do Biblioteki jest typowa dla czasu reformacji. W sumie jest to 27 druków i jeden rękopis.
Na wystawie zostaną pokazane także inne dzieła, takie jak Revolutionibus Mikołaja Kopernika, czy też śpiewnik z ręczną dedykacją Katarzyny Lutrowej dla pierwszej żony Albrechta Doroty. Ekspozycję „Nad Złoto Cenniejsze Skarby” Uniwersytetu Mikołaja Kopernika będzie można oglądać od 14 czerwca przez dwa tygodnie w Ratuszu Staromiejskim.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
Ciekawy artykuł. Godny polecenia . Polecam
Zaciekawiło mnie. Pójdę obejrzeć.
Dobrze że mieszkam tak blisko Torunia, artykuł zachęca żeby odwiedzić to miejsce.