Piłsudski kościotrupem? Kontrowersje wokół lubelskiej Nocy Kultury


O tym, że historia przechodzi do sfery popkultury nie trzeba nikogo przekonywać. Nowe spojrzenie na formy jej przedstawiania nie zawsze jednak są ogólnie akceptowane. Tegorocznej lubelskiej Nocy Kultury towarzyszą kontrowersje wywołane projektem grupy artystów, którzy dzięki specjalnej technologii upodobnili pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego i  Kasztanki do kościotrupów.

Czy rzeczywiście mamy do czynienia z profanacją pomnika Marszałka? / fot. www.facebook.com/NocKultury

Czy rzeczywiście mamy do czynienia z profanacją pomnika Marszałka? / fot. www.facebook.com/NocKultury

Piotr Głuchowski-Fedirko, prezes Stowarzyszenia Słuchaj Patrz Pomagaj zapowiada, że złoży protest do władz miasta.

Mam do czynienia z czystą profanacją, która nie mieści się w żadnym kanonie sztuki (nawet współczesnej) i jest zwykłym aktem wandalizmu - pisze Głuchowski-Fedirko na koncie stowarzyszenia na jednym z popularnych portali społecznościowych.

Autorami pracy są Paweł Szarzyński i Robert Zając z Kolektywu kilku.com. W oficjalnym opisie wydarzenia możemy przeczytać, że praca opierała się na motywach Krzysztofa Wodiczki, znanego polskiego twórcy wizualnego oraz teoretyka sztuki. Jedną z najbardziej kontrowersyjnych prac artysty było wyświetlenie przez dwie godziny obrazu swastyki na tympanonie ambasady RPA w Londynie, jako sprzeciwu wobec polityki apartheidu.

Ratusz nie wypowiedział się jeszcze w tej sprawie.

Projekcja na pomniku Piłsudskiego na Kasztance była wykonana w technice mappingu z trójwymiarową iluzją i stała się jednym z najchętniej fotografowanych obiektów podczas tegorocznej edycji Nocy Kultury.

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

4 komentarze

 1. Ahoj pisze:

  W II RP za takie coś byłby sąd.

 2. mokar pisze:

  A gdyby w ten sposob oswietlono np. Pomnik ktoregos z krolow, tez mowilibyscie z takimi emocjami?

 3. Marta pisze:

  Kasztanka też sprofanowana? Może ograniczmy się do religijnych aspektów profanacji i nie dajmy się zwariować.

 4. 12314 pisze:

  idiotów nie brakuje
  ech ta dzisiejsza pseudo sztuka

Zostaw własny komentarz