Najstarszy strop w Polsce odkryto na Pomorzu Zachodnim


Na Pomorzu Zachodnim w górnowskim kościele filialnym odkryto strop, który liczy sobie 450 lat. W całości wykonano go z drewna, pokryto polichromią i licznymi barwnymi freskami. Badania prowadził dr hab. inż. Marek Krąpca z Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie.

Datowanie drewnianego sklepienia wymagało zastosowania metody dendrochronologicznej. Dzięki temu określono wiek stropu oraz dokładny typ drewna z jakiego został wykonany. 450 letni strop powstał z drewna sosnowego i bukowego ciosanego między 1702, a 1704 rokiem. Potwierdza to zgodność z datą wyrytą na deskach stropu - 1705 rok.

Ciekawsze ustalenia dotyczą desek pokrytych polichromią. Zostały one położone na XVIII wiecznej podstawie, a same powstały w 3 ćwierci XVI wieku! Badania potwierdziły więc tezę o najstarszym stropie w Polsce. Obecnie trwają konsultacje między specjalistami co do dalszego postępowania konserwatorskiego z tak cennym zabytkiem. Już postanowiono, że po uporaniu się z zabiegami konserwatorskimi, obiekt zostanie udostępniony szerszej publiczności.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Michał pisze:

    Najstarszy strop z końca XVI wieku? W Toruniu i Krakowie poświadczone są stropy z połowy XV wieku.

Zostaw własny komentarz