„Relikty budowli pałacowo-sakralnej na Ostrowie Lednickim” na nowej monecie NBP


Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu kolejną monetę z serii „Zabytki kultury w Polsce„. Tym razem jest to srebrna okolicznościowa moneta 20-złotowa ”Relikty budowli pałacowo-sakralnej na Ostrowie Lednickim”.

20150601_ostrow-lednicki_bik

Na monecie przedstawiono relikty polskiego dziedzictwa i kultury: palatium oraz kaplicę pałacową z basenami chrzcielnymi z lat 60. X wieku; srebrno-złotą staurotekę, czyli relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego, jeden z najcenniejszych XI-wiecznych zabytków tego typu w Polsce. Wizerunki awersu i rewersu zaprojektowała Dominka Karpińska-Kopiec.

Moneta „Relikty budowli pałacowo-sakralnej na Ostrowie Lednickim” zostanie wyemitowana w nakładzie do 30 tysięcy sztuk. Od 2 czerwca monety będzie można kupić we wszystkich oddziałach okręgowych NBP w cenie 175 zł. Sprzedaż monet kolekcjonerskich emitowanych przez NBP prowadzona jest również w sklepie internetowym pod adresem: kolekcjoner.nbp.pl.

Seria „Zabytki kultury w Polsce„ ukazuje się od 2001 roku. Do tej pory znalazły się w niej monety: „Kopalnia Soli w Wieliczce„, „Zamek w Malborku„, „Kościół w Haczowie”, „Miasto Średniowieczne w Toruniu”, ”Kazimierz Dolny” i ”Krzemionki Opatowskie”.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Numi pisze:

    Monety bite przez NBP należą do jednych z najlepszych na świecie. Wielokrotnie nagradzane. W Polsce wiele ludzi je kolekcjonuje.

Zostaw własny komentarz