„Polska. Dzieje – mapy – kalendarium” – B. Brodecki – recenzja


Atlasów historycznych, vademecum Polski czy kalendarium możemy znaleźć wiele zarówno w tradycyjnych księgarniach jak i tych internetowych. Nowa publikacja Bellony jednak nie jest powieleniem znanych informacji, ale pracą, w której znajdziemy wiele zagadnień odpowiednio przekazanych czytelnikowi.

polska-dzieje-mapy-kalendarium-b-iext28477204Książka obejmuje okres od panowania Mieszka I do końca 2014 roku. Pamiętajmy, że jest to kronika-kalendarium (jak podaje wydawnictwo) i nie oczekujmy, że dowiemy się wielu nowych informacji (jeśli oczywiście jesteśmy miłośnikami historii i nasza wiedza wykracza poza podstawową).

Pracę podzielono na kilka części. Zaczęto od przedstawienia geografii Polski. Przybliżono najważniejsze informacje, z którymi mogliśmy zetknąć się na lekcjach w szkole. Nie jest to tylko suche podanie, że w naszym kraju znajdują się niziny czy wyżyny, ale omówienie poszczególnych części państwa. Tutaj też przedstawiono krótko kilka miast, które swój rozwój zawdzięczają głównie Wiśle.

Dalej mamy część typowo historyczną. Omówiono najważniejsze wydarzenia. Tym, co jest ważne i zostało powiedziane we wstępie, jest fakt, że wydawnictwo nie podejmuje się w tej pracy żadnej oceny historycznej. Nie może to nas dziwić skoro nie jest to praca czysto naukowa, a dzięki temu, w mojej opinii, publikacja sprawdzi się w pokazaniu podstawowych zagadnień najmłodszym.

Następnie omówiono gospodarkę. Przedstawiono zarówno handel, pojawienie się przemysłu, ale również reformę Grabskiego czy różnice gospodarcze jakie występowały w poszczególnych zaborach.

Trzy kolejne rozdziały zostały poświęcone kulturze. Możemy tutaj zapoznać się z dziejami literatury, muzyki (opis zarówno muzyki kościelnej jak i ludowej) oraz sztuki. Części te kończą omawianie ogólnych wydarzeń z historii Polski. Dalej mamy kalendarium, które przedstawia w skrócie życie codzienne, wojny, politykę, kulturę, ale co ciekawe dodano także „ludzi epoki„ oraz ”na arenie międzynarodowej”, co pozwala na odwołania do historii powszechnej.

Po kalendarium znajdziemy zagadnienia z dziejów Polski, które wydawca postanowił rozszerzyć. Przeczytamy tutaj m.in. o Rzeczpospolitej Obojga Narodów, hymnie, powstaniu warszawskim oraz najpiękniejszych zamkach czy ogrodach.

Okładka książki już robi duże wrażenie i zachęca do lektury. Publikacja zawiera (niestety) mały minusik. I dlatego właśnie, że jest to niewielka rzecz od niej zacznę swoją ocenę. Wadą są podpisy do fotografii. Od razu muszę zaznaczyć, że nie na wszystkich stronach jest taki problem. Zdjęcia nie są podpisane pod spodem, ale z boku strony, w momencie dużej ilości obrazów czasami trudno odgadnąć do czego jest dany napis (zwłaszcza, jeśli nie wiemy jak dana osoba/malowidło wygląda). Jest to może „czepialstwo”, ale uwagę na to zwróciłam z myślą o młodszych czytelnikach. Jak wspomniałam publikacja nadawałaby się dla dzieci, gdzie możemy zapoznać je z wydarzeniami nie tylko historycznymi, ale przede wszystkim kulturalnymi, a w takim wypadku mogłyby się pogubić.

Ważniejsze jednak, że książka zawiera wiele plusów. To, co od razu rzuca się w oczy to przejrzyste fotografie, które zajmują sporą część pracy. Mnie osobiście najbardziej przypadły do gustu mapy. Są duże i bardzo czytelne, nawet tam gdzie zaznaczono działania wojenne. Wśród fotografii znajdziemy m.in. rękopis Wielkiej Improwizacji z „Dziadów”, pieczęcie (kolejny element, który został przedstawiony bardzo czytelnie), fragment rękopisu Bogurodzicy oraz rękopis hymnu.

Warta uwagi jest bibliografia. Skorzystano z prac takich autorów jak Jerzy Topolski, Henryk Samsonowicz, Władysław Konopczyński oraz Maria Bogucka.

Publikacja wydana świetnie jeśli chodzi o edycję. Zdarzyły się dwie lub trzy literówki, ale nie wpływa to na całość pracy. Język jest prosty i zrozumiały dla każdego. Użyte terminy historyczne zostały od razu omówione. To, co jest ciekawe, to wstawienie przed kalendarium instrukcji jak z niego korzystać.

Podsumowując, nie jest to praca, która tylko przedstawia znane informacje. O ile możemy przyjąć, że treść historyczna jest powszechnie znana, o tyle przy kulturze może pojawić się kilka nowych zagadnień. Publikacja idealna dla każdego, bowiem i dorosły i dziecko znajdzie coś dla siebie. Sposób przedstawienia kalendarium może zasugerować sposób nauki, zwłaszcza dla tych uczniów, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z historią.

Plus/Minus

Na plus:

+ przystępny język

+ bibliografia

+ fotografie

+ wygląd

+ mapy

Na minus:

- częściowo podpisy do zdjęć

Tytuł: Polska. Dzieje – mapy- kalendarium

Autor: Bogusław Brodecki

Wydawca: Bellona

Rok wydania: 2015

ISBN: 978-83-11-13719-6

Liczba stron: 127

Oprawa: twarda

Cena: 24,90 zł

Ocena recenzenta: 10/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz