Muzeum Toruńskiego Piernika już otwarte!


20 czerwca 2015 roku w Toruniu otwarto nowy oddział Muzeum Okręgowego - Muzeum Toruńskiego Piernika! Placówka znajduje się w byłej XVIII wiecznej fabryce piernika należącej niegdyś do rodziny Wesse (ul. Strumykowa 4).

Muzeum Toruńskiego Piernika

Muzeum otwarto o godzinie 10.00, natychmiast ruszyły do wnętrza tłumy zwiedzających - mieszkańców Torunia jak i przejezdnych turystów. Przez dwa dni (20 - 21) wstęp na ekspozycję będzie darmowy. Organizatorzy otwarcia przygotowali również warsztaty wyrabiania piernika według tradycyjnych zasad.

Muzeum Toruńskiego Piernika powstawało trzy lata, obecnie eksponaty rozlokowano na dwóch piętrach (plus podziemia) w części frontowej i skrzydłach budynku. Placówka ma wymiar europejski gdyż skupia w sobie tradycje europejskiego piernika. Ekspozycja składa się z serii interaktywnych eksponatów np. filmy edukacyjne, projekcje wideo, różne obiekty audio, które prezentują dzieje właściciela fabryki - pana Gustawa Wessego etc. Ekspozycja została podzielona na epoki historyczne - od średniowiecza po współczesność. Do wyjątkowo interesujących części należy okres XIX wieku i PRL-u (ze względu na unikatowe eksponaty).

Wystawa składa się z następujących części: „Piernikowe korzenie - od formy do pieca”, „Zmysłowy świat piernika”, „Piernik w salonie, kuchni, sklepie i klubie”. Zwiedzający mogą zobaczyć wypiekane pierniki, masę form do pierników o przeróżnych wzorach, można dotknąć oryginalnego pieca kaflowego do pierników z końca XVIII wieku, zaprezentowano XIX wieczny salon z pełnym wyposażeniem etc. Do wyjątkowych elementów ekspozycji należy przednia część samochodu dostawczego marki „Żuk” oraz pokój z lat 70. XX wieku - umeblowany jak w epoce Gierka. Dla dzieci w „gierkowskim” mieszkaniu przygotowano telewizor z bajkami o toruńskim pierniku.

Muzeum czynne w dni:

Wtorek – niedziela, godz. 10-18 od maja do września; 10-16 w miesiącach październik - kwiecień.

Wstęp:

Ceny biletów, zwiedzanie ekspozycji i warsztaty wypieku piernika: normalny:  11 zł, ulgowy: 7 zł

(warsztaty odbywają się co godzinę - od 10 do 17 w miesiącach maj - wrzesień; od 10 do 15 w miesiącach październik - kwiecień)

Ceny biletów, zwiedzanie ekspozycji: normalny: 8 zł, ulgowy: 5 zł.

Bilety są dostępne w kasach Muzeum Toruńskiego Piernika oraz we wszystkich kasach Muzeum Okręgowego w Toruniu.

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz