Ponad 100 kostiumów filmowych wróciło do „życia”


We wrocławskim Centrum Technologii Wizualnych (CeTA) odnowiono ponad 100 kostiumów z takich filmów jak: „Lalka”, „Czterej Pancerni” oraz „Stawka większa niż życie”.

Kostiumy udostępniono zwiedzającym

CeTA odziedziczyła po dawnej Wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych ponad 16 tys. kostiumów filmowych. Niektóre stroje pochodzą jeszcze z początku lat 50. XX wieku. Dziesiątki sukni, mundurów, płaszczy i innych ubrań wymagały renowacji i naprawy. Z pomocą finansową przyszło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki temu pod koniec 2013 roku ruszył program renowacji kostiumów. Do tej pory dawny blask odzyskało 100 strojów filmowych, pochodzących z takich produkcji jak: „Sami swoi”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Lalka”, „Popiół i diament”, „Nóż w wodzie” etc.

Dyrektor CeTA Robert Banasiak powiedział, że spośród 16 tys. kostiumów filmowych zgromadzonych w magazynach CeTA, do renowacji wybrano najcenniejsze i najbardziej rozpoznawalne. „Dzięki wielomiesięcznej pracy zespołu, złożonego ze scenografek, kostiumografek, charakteryzatorek i garderobianych, związanych z byłą wytwórnią, odrestaurowaliśmy je i przywróciliśmy im dawny blask. Powstała wyjątkowa kolekcja, która w niezwykle ciekawy i atrakcyjny sposób przybliża historię polskiego kina” - dodał Banasiak.

Renowacji poddano również wiele rekwizytów filmowych np. broni.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz