Stargard (nie) Szczeciński?


Władze samorządowe miasta Stargard Szczeciński w Zachodniopomorskim na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Stargardu chcą aby od stycznia 2016 roku przymiotnik „szczeciński” zniknął z nazwy miejscowości. Określenie wprowadzone w 1950 roku wprowadza ich zdaniem zamieszanie.

Stargard_Collage

Wybrane zabytki miasta

Zabiegi o zmianę nazwy trwają od szesnastu lat, jak mówi prezes Towarzystwa Przyjaciół Stargardu „nazwa jest dychotomiczna i niesie z sobą z gruntu nieprawdziwą informację”. Inicjatorzy powołują się na 900-letnią tradycję nazwy Stargard (łac. Stargardia, niem. Stargard in Pommern, Stargard an der Ihna). Wedle badań przeprowadzonych w 2010 roku miejscowość jest mylnie kojarzona z Wałami Chrobrego i Stocznią im. Warskiego w Szczecinie.

Według Urzędu Miejskiego zmiany pieczątek, szyldów, wizytówek i dokumentów w urzędach wyniesie około 50. tysięcy złotych. Z drugiej strony Urząd uspokaja, że zmiany nie mają dotknąć kieszeni mieszkańców, gdyż nie będzie konieczna wymiana dokumentów.

W 2011 roku przeprowadzono na ten temat konsultacje społeczne, gdzie za usunięciem przymiotnika wypowiedziało się 58% głosujących. Warto zaznaczyć jednak, że frekwencja wyniosła jedynie 15. procent.

Stargard_Lubinus

Panorama Stargardu z mapy Lubinusa z 1618 roku.

Ansicht_Stargard_um_1850

Panorama miasta z 1850 roku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

  1. Komar pisze:

    Stargard (Szczeciński) jest najczęściej mylony ze Starogardem (Gdańskim). Dlatego zachowanie drugiego członu nazwy jest jak najbardziej wskazane, powoduje bowiem ograniczenie liczby pomyłek.

  2. Blister pisze:

    To może właśnie Stargard nad Iną ?

Zostaw własny komentarz