Powstanie Warszawskie w niemieckim obiektywie [foto]


1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Walczącym żołnierzom po obu stronach towarzyszyli fotografowie z aparatami zamiast karabinów. Brali udział w atakach, obronie, marszach etc. Spójrzmy jak walki w Warszawie widziano z niemieckiej strony.

Przerwa w walce

Poniżej prezentujemy serię unikatowych fotografii znajdujących się w zasobie archiwum Berlin-Lichterfelde. Natychmiast widzimy wielką nierówność jaka wynikała z siły militarnej Niemców. Na zdjęciach niemieccy żołnierze byli lepiej ubrani, uzbrojeni, zorganizowani, posiadali rozbudowaną łączność, mobilność i stałe zaopatrzenie. Powstańcy w tym zestawianiu wypadają gorzej. Widać to na fotografii, która przedstawia rozbrojenie powstańców - odebrano im same pistolety, żadnego karabinu maszynowego.

Poniższe zestawienie zdjęć miało na celu ukazanie niemieckich żołnierzy - ich życia na linii frontu, walki, przerw w akcjach etc. Fotograf uchwycił Niemców w pełnym umundurowaniu różnych jednostek, do ciekawych elementów należy ujęte uzbrojenie i ciężki sprzęt. Wszystkie zdjęcia powstały w okresie od 1 sierpnia do 3 października 1944 roku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

4 komentarze

  1. Natalka pisze:

    Z innej strony, dobre !

  2. widz pisze:

    jak te zdjęcia powiększyć? a nie oddzielnie oglądać?

Zostaw własny komentarz