W Norymberdze sprzedano 14 obrazów Hitlera


W przeliczeniu za ponad półtora miliona złotych sprzedano w Niemczech czternaście akwareli autorstwa Adolfa Hitlera. Najwyższą cenę osiągnął obraz przedstawiający niemiecki zamek Neuschwanstein. Nowy właściciel z Chin zapłacił za niego 100 tysięcy euro. Nabywcę znalazł także obraz zatytułowany Praga we mgle.

Zamek Neuschwanstein, Adolf Hitler

Zamek Neuschwanstein, Adolf Hitler

Tematyka dzieł Hitlera wystawionych na aukcji w Norymberdze była bardzo szeroka. Wśród nich znajdowały się obrazy przedstawiające krajobrazy, dziewczęta, Wiedeń i Pragę oraz jeden akt. W przeszłości także dochodziło do sprzedaży obrazów Hitlera, które tak kiedyś jak i dziś wzbudzały kontrowersje.

Niemieckie prawo nie zakazuje sprzedaży obrazów Hitlera o ile nie ma na nich nazistowskiej symboliki. Za każdym jednak razem aukcja tego typu obrazów jest źródłem dylematów etycznych. Według menedżerki domu aukcyjnego w Norymberdze stanowczo oddziela on czas, w którym Hitler był artystą od tego, kiedy stał się on dyktatorem łamiącym prawa człowieka.

Dom aukcyjny w Norymberdze przeprowadzał aukcję obrazów Hitlera już trzykrotnie. Ostatnia miała miejsce w listopadzie zeszłego roku a oferty napływały z całego świata.

Obrazy Hitlera pochodzą z lat 1904-1922 a ich autentyczność jest, według domu akcyjnego, potwierdzona przez ekspertów. Warto jednak nadmienić, iż w przeszłości wielokrotnie wychodziło na jaw, iż rzekome obrazy Hitlera to jedynie reprodukcje.

Źródło: Norimberská aukční síň prodala 14 akvarelů Adolfa Hitlera. Včetně obrazu Prahy

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

5 komentarzy

 1. siekierka pisze:

  Dziwne jest to, że nie dostał się na ASP. To mogłoby odmienić losy świata.

  • margreth pisze:

   Pelna zgoda!

  • Piotr pisze:

   Kiedy tzw fachowcy od sztuki zabijają piękne uczucia w człowieku to potem są takie skutki przeistoczenia wrażliwości w bestię. Ta intelektualna ćwierćinteligencja jest cały czas-niestety-obecna i dzisiaj na różnych uczelniach.

 2. margreth pisze:

  Tez tak uwazam, ciekawe dlaczego wlaciwie, przeciez tyle razy probowal i mial talent???

 3. imperial pisze:

  Jak można sprzedawać obrazy tego świra?

Zostaw własny komentarz