Wolna panorama zostanie zakazana?


Od piętnastu lat artykuły na Wikipedii był ilustrowane zdjęciami na wolnej licencji. Udostępniona fotografia obejmowała wspaniałe zabytki europejskie np.: Tańczący dom w Pradze, Katowicki Spodek, Teatr Narodowy w Budapeszcie, Londyńskie Oko etc. Dziś Parlament Europejski może ocenzurować te zdjęcia.

Wiele tekstów opisujących europejskie miasta, ich historię, kulturę i architekturę zawiera przypisane sobie ilustracje przedstawiające obiekty stojące w przestrzeni publicznej. Wszyscy na świecie mogą oglądać te zdjęcia gdyż większość krajów europejskich (w tym Polska) respektuje pełną wolność panoramy. Dzięki temu zdjęcia z Wikipedii mogą być dowolnie wykorzystywane.

Jeśli Parlament Europejski przegłosuje kontrowersyjną propozycję prawną, już wkrótce tysiące wspaniałych zdjęć znikną z Wikipedii lub zostaną drastycznie ocenzurowane czarnymi plamami. Chodzi o budynki, których twórcy zmarli mniej niż siedemdziesiąt lat temu. Dla Polski będzie to wyjątkowo trudne. Cenzura obejmie budynki, a nawet całe dzielnice odbudowane po 1945 roku.

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 w art. 33. pkt. 1., art. 34 i art. 35. stwierdza, że:

Wolno rozpowszechniać utwory wystawione na stałe na ogólnie dostępnych drogach, ulicach, placach lub w ogrodach, jednakże nie do tego samego użytku. Można korzystać z utworów w granicach dozwolonego użytku pod warunkiem wymienienia imienia i nazwiska twórcy oraz źródła. Podanie twórcy i źródła powinno uwzględniać istniejące możliwości. Twórcy nie przysługuje prawo do wynagrodzenia (...). Dozwolony użytek nie może naruszać normalnego korzystania z utworu lub godzić w słuszne interesy twórcy.

(Dziennik Ustaw z 1994 r.; nr 24, poz. 831994, 24/83; Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631)

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz