Zdjęcia z niemieckich kolonii [foto]


„Podbój ziemi, polegający przeważnie na tym, że się ją odbiera ludziom o odmiennej cerze lub trochę bardziej płaskich nosach, nie jest rzeczą piękną, jeśli się w niego wejrzy zbyt dokładnie” - tak pisał w „Jądrze Ciemności” Joseph Conrad. Jest to prawda, wystarczy spojrzeć na źródła fotograficzne.

Pocztówka z Niemieckiej Afryki Wschodniej (1897)

Przedstawiamy państwu serię zdjęć pochodzących z niemieckich kolonii w Afryce (Niemiecka Afryka Południowo - Zachodnia, Togo, Niemiecka Afryka Wschodnia, Kamerun). Wszystkie materiały pochodzą z końca XIX i początku XX wieku.

Niemcy od XVII wieku do lat 80. XIX wieku prowadzili kolonizację, która polegała głównie na handlu i zakładaniu niewielkich faktorii na „czarnym lądzie”. Po wojnie 30 - letniej w krajach niemieckich podniosły się głosy popierające politykę „zaangażowania się w zamorskich krajach”. Dostęp do morza i perspektywa dużych zysków zdecydowała o dalszym postępowaniu Niemców. Wielki Elektor założył w Brandenburgii pierwszą instytucję kolonizacyjną:  Elektorską Kompanię Brandenbursko - Afrykańską (Churfürstlich-Brandenburgisch-Afrikanische Compagnie). Przełom w polityce kolonizacyjnej w Afryce nastąpił dopiero w latach 80. XIX wieku. Kraje europejskie przystąpiły w tym czasie do ostrej rywalizacji o jeszcze nie zajęte terytoria.

Kolonie afrykańskie były pod władzą kupców/kompanii handlowych i gubernatorów reprezentujących Berlin. Eksploatacja Afryki przyspieszyła gdy europejski kapitalizm notował niemal nieograniczony rozwój. Do tego dochodziła rywalizacja z innymi kolonizatorami: Francją i Wielką Brytanią. Przy okazji wzrastała militaryzacja - szczególnie po klęsce Francji w 1871 roku.

Niemcy traktowali lokalną ludność jak przypisanych do ziemi chłopów pańszczyźnianych. Przybysze z Europy byli przeświadczeni, że ich misją jest chrystianizacja, edukacja i poskromienie „barbarzyństwa” u podległych sobie tubylców. Koloniści niszczyli lokalne tradycje i kulturę - na siłę uczyli lokalną ludność europejskich wzorów życia. Niemcy powołali żandarmerię i wojsko złożone z tubylców, którym dawano broń i uczono nowoczesnych technik zabijania.

Są to tylko wybrane aspekty kolonializmu niemieckiego, które można dostrzec na prezentowanych zdjęciach.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Robert pisze:

    Gdyby nie odebrano niemcom kolonii może nie wybuchłaby II wojna światowa.

Zostaw własny komentarz