ISIS planuje zniszczenie Sfinksa


„Religijnym obowiązkiem” nazywa plan zniszczenia piramid i Sfinksa kalif Państwa Islamskiego, Abu Bakr al-Bagdadi. Egipskie budowle zostały przez islamistów uznane za idole, które godzą w muzułmańskie prawo szariatu.

Wielki Sfinks z Gizy, z piramidą Chefrena na drugim planie, Ian Sewell CC BY-SA 1.0

Wielki Sfinks z Gizy, z piramidą Chefrena na drugim planie, Ian Sewell CC BY-SA 1.0

Te niezwykle radykalne i śmiałe stwierdzenia kalifa pojawiły się już przed kilkoma miesiącami, kiedy Anjem Choudary, jeden z działaczy społeczno-politycznych ISIS, przepowiadał zbrojne zajęcie Egiptu. Stwierdził on wówczas, iż wszystkie idole zostaną zlikwidowane i będzie to usprawiedliwione. Podobnego zdania jest Ibrahim Al Kandari, muzułmański duchowny.

Islamscy ekstremiści wyrazili zdziwienie, iż dotychczas mieszkający w Egipcie muzułmanie akceptowali obecność świętokradczych idoli. Stwierdzają także, że nigdy nie jest za późno na naprawę błędów przodków, co zamierzają uczynić, jeśli Egipt dostanie się pod ich kontrolę.

Należy dodać, że groźby skierowane przeciwko Egiptowi wzmogły się po tym, jak obalono rządy Bractwa Muzułmańskiego (po obaleniu Mubaraka) i władzę przejął prezydent Abd al-Fattah as-Sisi. Prezydent ten zapowiedział, iż radykalizm religijny nie będzie w Egipcie tolerowany.

Dotychczas najpoważniejsze incydenty przeciwko Egiptowi (i turystom) zdarzały się na Półwyspie Synaj.

Źródło: ISIS: Destroying Egypt’s Sphinx, Pyramids Is ‘Religious Duty’; Starożytny pomnik Sfinksa kolejnym celem Państwa Islamskiego

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

4 komentarze

 1. spore pisze:

  „Religijnym obowiązkiem” (jak jest napisane we wstępie) to jest zniszczenie ale ISIS i całej tej szajki. Niech świat w końcu zacznie reagować, bo za niedługo ISIS powie że ich „religijnym obowiązkiem” jest zabicie każdego na Ziemi.

 2. Nikt pisze:

  Chcą zniszczyć budowle które są starsze od Islmau. I co dalej trafi na ich celownik? Budowle w Chichén Itzá, Angkor Wat, Akropol, Petra czy od razu rzucą się na głęboką wodę i uderzą na Wyspy Wielkanocne? W mniemaniu radykałów z ISIS, Moai to bez wątpienia przejaw bałwochwalstwa. Z poczynań ISIS wynika, iż nad światem zawisło widmo nowożytnej, globalnej wojny religijnej.

 3. ffff pisze:

  Barbarzyńcy...

 4. Bilbo pisze:

  Ale Europa nie chce właśnie tego dostrzec, że to wojna religijna.

Zostaw własny komentarz