Pamięć o ostatnim carze i jego rodzinie


W Jekaterynburgu (miejsce śmierci cara Mikołaja II i jego rodziny) oraz Apałajewsku zorganizowano imprezę im poświęconą. Nosi ona nazwę: „Carskie dni”.

Cerkiew na Krwi w Jekaterynburgu, CC BY-SA 3.0

Cerkiew na Krwi w Jekaterynburgu, CC BY-SA 3.0

Uroczystości zaczęły się 10 lipca i potrwaja 10 dni. Głównymi ich punktami będą „Krzyżowe przejście” i Dni miłosierdzia i dobroczynności „Biały kwiat”. „Krzyżowe przejście” upamiętnia przyjazd i pobyt carskiej rodziny w Jekaterynburgu. Potrwa ono od 16 do 17 sierpnia. Zacznie się od marszu znad Jeziora Szartasz (północno - wschodnia część Jekaterynburga) do Cerkwi na Krwi (znajduje się w miejscu, gdzie stał Dom Ipatiewa, w którym mieszkała carska rodzina). O północy w świątyni będzie sprawowane nabożeństwo. Po jego zakończeniu rozpocznie się dwudziestokilometrowy marsz do klasztoru Carskich Męczenników w uroczysku Ganina Jama (znajduje się on w miejscu rozstrzelania cara i jego bliskich).

Dni miłosierdzia i dobroczynności „Biały kwiat” będą trwały od 17 do 18 lipca. Odbędą się one w Apałajewsku (miejsce śmierci wielkiej księżny Elżbiety, żona Sergiusza Romanowa, syna cara Aleksandra II, który był gubernatorem Moskwy). Głównymi ich punktami będą jarmark rękodzieła i żywności, koncert muzyki sakralnej i kameralnej, szkoła rękodzieła dla dzieci oraz wystawa i konkurs bukietów.

Podczas „Carskich dni” odbędzie się również wiele innych ciekawych przedsięwzięć. Sa to m. in. konferencje, wystawy, koncerty, spektakle oraz wykłady historyków.

Jekaterynburg powstał w 1723 roku. Prawa miejskie uzyskał 58 lat później. Znajduje się ono w azjatyckiej części Rosji pod stokami Uralu. Znaczenie zyskał po wybudowaniu Kolei Transsyberskiej, która przez nie przebiega. Znane jest jako miejsce zamordowania cara Mikołaja II w nocy 16/17 lipca 1918 roku.
W czasach sowieckich miasto nosiło nazwę Swierdłowsk na cześć Jakowa Swierdłowa, który był organizatorem zabójstwa cara i jego rodziny.

Źródło: „Tsarskie dni” v pamyat’ o dinastii Romanovych startuyut v Ekaterinburge

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

  1. Dorota pisze:

    Mam pytanie : Jak się nazywał w ówczesnym Jekaterynburgu generał gubernator ?

  2. Andrzej pisze:

    To nie Swierdłow kazał zabić cara, taki rozkaz wydał trockista Biełobrodow.

  3. Komar pisze:

    A kto zorganizuje uroczystości upamiętniające ofiary cara Mikołaja Drugiego? Rosjan zabitych w czasie „krwawej niedzieli” czy Polaków zesłanych na Sybir? Wreszcie zabitych w I wojnie światowej?

Zostaw własny komentarz