W Belgradzie postawiono pomnik Gavrilo Principa


W Belgradzie ustawiono nowy pomnik, który upamiętnia czyn Gavrilo Principa - serbskiego bohatera narodowego (bośniacko - serbskiego nacjonalisty, który przyczynił się do rozpoczęcia I wojny światowej).

28 czerwca odsłonięto w stolicy Serbii monument Principa. Na ceremonię upamiętniającą bohatera przybyli wszyscy najwyżsi oficjale serbscy. Pomnik odsłonięto dokładnie w 101 rocznicę zamachu na arcyksięcia Austro - Węgier, Franciszka Ferdynanda i jego żonę Zofię. Przedstawiciele władz serbskich podkreślali, że czyn Principa był świadectwem pragnienia wolności i walki z uciskiem Wiednia. Pomnik ma ponad 2 metry wysokości i waży ponad 350 kilogramów.

Gavrilo Princip został skazany na 20 lat więzienia za zabójstwo, zmarł jednak w 1918 roku na gruźlicę. Sarajewski zamachowiec jest postacią kontrowersyjną - jedni cenią go za niezłomną walkę z władzą austriacką, dla innych zaś jest terrorystą, którego czyn sprowadził na Europę rzeź wojny.

W zeszłym roku mniejszy pomnik Principa stanął we wschodnim Sarajewie, wtedy również nie obyło się bez emocji i ostrych dyskusji.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

  1. Jensen pisze:

    To się Wiedeń wścieknie.

  2. Bilbo pisze:

    Czy ja wiem?

  3. Ela pisze:

    Piszemy „waży” bo waga!

Zostaw własny komentarz