Portret Elżbiety I


Elżbieta I, córka Henryka VIII oraz Anny Boleyn, urodziła się w 1533 r. Była to ostatnia monarchini z dynastii Tudorów. Królowa ta jest jedną z najsłynniejszych władczyń. Poświęcono jej wiele publikacji, lecz mimo to nadal zachwyca badaczy, a na jej temat w dalszym ciągu pojawiają się kolejne publikacje.

Pisanie o jej rządach byłoby powielaniem wielu prac, dlatego warto przyjrzeć się temu, jak była ukazywana na portretach. Potęgę Elżbiety możemy „odczuć” oglądając jej portrety. Pierwszy na jaki warto zwrócić uwagę to obraz przedstawiający władczynię w wieku 13 lat.

elżbieta

Trzynastoletnia księżniczka Elżbieta autorstwa Williama Scrotsa

Suknia, w jaką jest ubrana Elżbieta, podkreśla jej status, a jednocześnie nie widzimy tutaj przepychu. Włosy zostały upięte w typowy dla tamtego okresu sposób. W rękach trzyma książkę, którą najprawdopodobniej jest Biblia.

Przyjrzyjmy się teraz portretowi, na którym Elżbieta jest w stronu koronacyjnym.

elżbieta1

Portret koronacyjny Elżbiety, autor nieznany

Tutaj królowa ukazana w dostojny sposób wydaje się mieć dość dziwną figurę, nawet jeśli przyjmiemy, że została przedstawiona w pozycji siedzącej. Ręce są nieco podniesione, jednak to tułów wydaje się najbardziej niepasujący. Widzimy tutaj także charakterystyczny kołnierz, jaki zwykła nosić.

Kolejne portrety pokazują władczynię w bogatych strojach. Na większości z nich Elżbieta jest w pozycji stojącej. To co przede wszystkim rzuca się w oczy, to wspomniane bogactwo, ale również przesadne kształty. Przerysowane są zwłaszcza ręce. „Grube” rękawy sprawiają, że królowa wydaje się większa. Być może był to zamierzony zabieg mający dodać wielkości władczyni.

                          elizabeth3            elizabeth2

 

elzbieta4

Patrząc chociażby na portrety Anny Boleyn, których niestety nie zachowało się wiele, widać zdecydowaną różnicę w ukazywaniu postaci. Oczywiście Anna jako żona króla nie miała takiej władzy, jaką posiadała jej córka sprawująca samodzielne rządy. Z pewnością Elżbieta I dzięki portretom wciąż pokazuje jak dużą władzę sprawowała. Jest to również jeden z elementów mitu jaki stworzono wokół królowej.

     Wykaz ilustracji

  1. www.blog.oup.com [dostęp: 3.06.2015]
  2. www.englishhistory.net [dostęp: 3.06.2015]
  3. www.bbc.co.uk [dostęp: 3.06.2015]
  4. www.tudorhistory.org [dostęp: 3.06.2015]
  5. www.historylearningsite.co.uk [dostęp: 3.06.2015]

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. doris pisze:

    Moja najdroższa idolka wszech czasów. Wspaniała osobowość,pełna mądrości i dbająca o swój lud i kraj.Gdyby tak chłystki przy władzy wzięli Elżbietę I za wzór...............

Zostaw własny komentarz