Murale patriotyczne w Toruniu - najlepsza inicjatywa oddolna


„Szlak Murali Patriotycznych” to inicjatywa dwóch dziewczyn z Torunia - Justyny Kacprzak oraz Agnieszki Łuczywek. Postanowiły pokryć szare ściany miasta kolorowymi muralami, które miałyby gloryfikować postaci polskich patriotów.

Inicjatorki są entuzjastkami street artu oraz historii, dodajmy, że Agnieszka Łuczywek działa w Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej co mówi już samo za siebie. Dziewczyny zorganizowały już największy mural w Toruniu przy ulicy Konstytucji 3 maja. W tym roku postanowiły zrealizować kolejne murale dzięki wsparciu z ogólnomiejskiego budżetu partycypacyjnego. Murale to jedno z wyjść estetycznych dla miast, które mają zbyt wiele „szarych” i pustych ścian. To także znak, że zmienia się świadomość mieszkańców dużych aglomeracji miejskich, którzy domagają się „pokolorowania” swojej przestrzeni życiowej.

Obecnie dziewczyny zrealizują projekt 8 wielkoformatowych prac w przestrzeni miejskiej Torunia. Dzięki wsparciu Spółdzielni: NA SKARPIE i KOPERNIK, wspólnoty mieszkaniowej Gałczyńskiego 48 oraz toruńskiego ZGM powstała szansa na utworzenie w mieście trasy opowiadającej o „Zapomnianych” lokalnych bohaterach i ważnych wydarzeniach z przeszłości Pomorza i Kujaw. W zamyśle jest także stworzenie aplikacji na telefon, mapy i strony www promującej ścieżkę.

Szlak murali będzie realizowany w ramach budżetu w 2016 roku. Na projekt głosowało 3502 osób (pomysł zajął w ogólnej klasyfikacji 3 miejsce).

Jest to inicjatywa, która rozwija się już w kilku dużych miastach w Polsce np. Katowicach, Krakowie, Warszawie, Lublinie, Białymstoku etc.

Informacje na Facebooku:

https://www.facebook.com/pages/Szlak-Murali-Patriotycznych-w-Toruniu/102257156784447?fref=photo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Więcej takich inicjatyw.

Zostaw własny komentarz