10 podziemnych atrakcji turystycznych w Polsce, które trzeba zobaczyć


W Polsce nie brakuje podziemnych atrakcji. Turyści mogą zwiedzać kopalnie, sztolnie, podziemne muzea, tajemnicze schrony i bunkry. Zobaczcie 10 podziemnych atrakcji turystycznych, które trzeba zobaczyć.

Kopalnia Guido w Zabrzu

Podziemny chodnik w Kopalni Guido / fot. Przemasban, CC-BY-SA 3.0

Podziemny chodnik w Kopalni Guido / fot. Przemasban, CC-BY-SA 3.0

Kopalnia Guido to absolutnie unikatowe muzeum na świecie. Trudno szukać odpowiednika tak zachowanego wyrobiska, które udostępniono by turystom. Podziemny skansen tworzą dwa poziomy mieszące się odpowiednio na 170 i 320 m pod powierzchnią.

Trasa na Poziomie 170 prowadzi w głąb podziemi poprzez wykuty w litej skale przekop. Zachowane końskie stajnie świetnie oddają XIX-wieczny klimat kopalni. Wielkie komory pokazują, z jakimi trudnościami musieli zmierzyć się górnicy, a także jakim wyzwaniem było ich odwadnianie. Na tym poziomie za pośrednictwem ekspozycji pokazywana jest także tradycja i kultura górnicza.

Poziom 320 to drugi, najgłębszy poziom zabytkowej kopalni, wydrążony na przełomie XIX i XX wieku, z systemem korytarzy opartych na dwóch wyrobiskach o łącznej długości około 2,5 km, oferujący m.in. jedyną w Europie podwieszaną kolejkę górniczą, udostępnioną do ruchu turystycznego.  Zwiedzający otrzymują „wyposażenie górnika” - uniform, kask i latarkę. W trakcie wizyty na dole zobaczą jak pracuje kombajn chodnikowy zwany Alpiną czy potężny kombajn węglowo-bębnowy KWB. Atrakcją jest także możliwość wejścia do wyrobiska i dotknięcia prawdziwej „żyły czarnego węgla”.

Osobną atrakcją jest pub, który mieści się w Hali Pomp, 320 metrów pod ziemią! Można się tam napić regionalnego piwa „Guido”. Wejście i zjazd do pubu kosztuje 10 zł.

Ceny biletów normalnych wynoszą dla poziomu 170 - 25 zł, poziomu 320 - 29 zł, a łączonego na oba poziomy 39 zł. W weekendy jest drożej. Strona www: kopalniaguido.pl.

Kopalnia Soli w Bochni

Kopalnia Soli w Bochni / fot. CC-BY-SA 3.0

Kopalnia Soli w Bochni / fot. CC-BY-SA 3.0

Kopalnia w Bochni powstała w połowie XIII w. Strefę zabytkową kopalni w Bochni stanowią 3 szyby: Sutoris (z połowy XIII w.), Campi (z połowy XVI w.) i Trinitatis (z początku XX w.) oraz 9 poziomów, usytuowanych pod powierzchnią terenu. Niezwykle cenną spuściznę kultury duchowej bocheńskich górników stanowią podziemne kaplice i miejsca kultu religijnego.

Dawne techniki wydobywcze, techniki transportu oraz zagrożenia występujące w kopalni zostały przedstawione za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk. Zwiedzający mają okazję spotkać się z dodatkowymi atrakcjami, takimi jak np. gra komputerowa pozwalająca sprawdzić się w roli sterującego windami kopalnianymi. Jedną z atrakcji na trasie turystycznej jest przejazd ok 1 km. podziemną kolejką.

Fantastyczną przygodą może okazać się podziemna przeprawa łodzią. Jest to jedyna tego typu atrakcja na świecie! W towarzystwie dwóch flisaków, barwnie opowiadających o tajemniczych zakamarkach bocheńskiej kopalni, turyści pokonują odległość 120 m w zalanej solanką komorze.

Na turystów lubiących wyzwania przygotowano trasę turystyczną - Wyprawa w Stare Góry, która wymaga sporej kondycji fizycznej. W czasie wędrówki, uczestnicy poznają najstarsze, surowe, średniowieczne wyrobiska bocheńskiej kopalni. Trasa licząca blisko 3 km prowadzi przez ciasne chodniki oraz przedziały drabinowe. Koszt to 400 zł od grupy liczącej do 5 osób.

Cena wizyty w kopalni to dla osoby dorosłej wydatek - w zależności od sezonu - od 32 do 42 zł. Przy kasie 20% zniżki otrzymają posiadacze Karty Dużej Rodziny. Strona www: kopalnia-bochnia.pl.

Kopalnia Soli w Wieliczce

Kopalnia Soli w Wieliczce / fot. EwelinaSow, CC-BY-SA 3.0

Kaplica św.Kingi, Kopalnia Soli w Wieliczce / fot. EwelinaSow, CC-BY-SA 3.0

Kopalnia Soli w Wieliczce jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Polsce. Tylko w trakcie ubiegłego sezonu turystycznego odwiedziło ją 1 300 000 turystów. Połowę z nich stanowili obcokrajowcy.

Na gości czeka kilka tras turystycznych.  Najpopularniejsza z nich tzw. klasyczna znajduje się 135 m. pod ziemią, a jej długość wynosi 3 km. Rozpoczyna się w szybie Daniłowicza, by następnie poprowadzić do cudownej Kaplicy Św. Kingi i solankowych jezior, na których można zobaczyć świetlny spektakl. Na zwiedzanie trzeba zarezerwować ok. 3 godzin.

Prawdziwą gratką dla aktywnych podróżników jest z pewnością trasa górnicza. Jej uczestnicy dostają górniczy ekwipunek - kask, lampę i roboczy strój. Grupę prowadzi doświadczony górnik, który każdemu uczestnikowi ekspedycji przydzieli górniczy zawód oraz zadanie do wykonania. Całość również trwa ok 3. godzin.

Dla turysty sakralnego przygotowano specjalny szlak pielgrzymkowy, która prowadzi przez znajdujące się pod ziemią obiekty kultu religijnego.

Bilety nie należą do najtańszych. Koszt możliwości zwiedzania przez osobą dorosłą trasy turystycznej z obowiązkową obsługą przewodnicką wynosi 55 zł. Spora zniżka jest dostępna dla osób z Kartą Dużej Rodziny. Temperatura pod ziemią wynosi między 140 a 160 C. Dlatego warto zabrać ciepłą odzież.  Fotografowanie i filmowanie wymaga wykupienia zezwolenia w kasach. Strona www: kopalnia.pl.

Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach / fot. Afhbf, CC-BY-SA 3.0

Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach / fot. Afhbf, CC-BY-SA 3.0

W Kopalni Srebra na turystów czeka mierząca 1700 m trasa położona 40 m pod ziemią. Zwiedzanie odbywa się w grupach z przewodnikiem i trwa ok. 90 minut. Trzeba przygotować się na temperaturę wynoszącą ok. 100 C. Największą atrakcją w trakcie zwiedzania jest najdłuższy w Polsce podziemny przepływ łodziami. Trasa prowadzi przez ciąg wyrobisk. Pod ziemią można zobaczyć, jak dawniej pracowali gwarkowie, w jakich warunkach, jakich narzędzi używali. Na powierzchni znajduje się muzeum oraz Skansen Maszyn Parowych. Bilet normalny kosztuje 27 zł. Strona www: kopalniasrebra.pl.

Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku

Podziemny wodospad w Muzeum Kopalni Złota w Złotym Stoku / fot. Crusier, CC-BY-SA 3.0

Podziemny wodospad w Muzeum Kopalni Złota w Złotym Stoku / fot. Crusier, CC-BY-SA 3.0

Częścią mieszczącego się w Złotym Stoku Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku jest dawna kopalnia złota i arsenu. Pod ziemią przygotowano trasę turystyczną wraz z ekspozycją muzealną obejmująca dwie sztolnie. W „Gertrudzie” turyści zobaczą unikatowe mapy geologiczne, narzędzia górnicze, piece do wytopu złota oraz kolekcję rud i minerałów. W drugiej sztolni „Czarna” zwiedzający poznają techniki, jakimi na przestrzeni wieków posługiwali się górnicy, wielką atrakcją jest jedyny w Polsce podziemny wodospad oraz przejażdżka podziemnym tramwajem. Goście mogą także wziąć udział w płukaniu złota, wybić pamiątkową monetę oraz zobaczyć, w jaki sposób odlewane są złote sztabki.

Bilet normalny kosztuje 18 zł. Strona www: kopalniazlota.pl.

Międzyrzecki Rejon Umocniony

Międzyrzeczki Rejon Umocniony / fot. CC-BY-SA 3.0

Międzyrzecki Rejon Umocniony / fot. CC-BY-SA 3.0

Na amatorów fortyfikacji w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym czekają trzy trasy turystyczne. Trasa krótka (ok. 90 min.) rozpoczyna się od prelekcji prowadzonej przez przewodnika w sali muzealnej. Następnie prowadzi naziemną ścieżką dydaktyczną, na której można zobaczyć m. in. „zęby smoka”, mały schron bojowy – Tobruk, oraz naziemną część panzerwerka 717 ze słynnymi kopułami. Trasa kończy się wejście do wnętrza i zapoznaniem się z poziomem bojowym Pz. W 717, a po zejściu ok. 30 m pod ziemię betonowymi schodami zapleczem magazynowo-koszarowym. Trasa długa (ok. 150 min) wzbogacona jest o przejście do podziemnego dworca kolejki wąskotorowej. Najdłuższa trasa extra to zwiedzanie, na które trzeba poświęcić 4-8 godzin. Należy zabrać ze sobą latarki z zapasem baterii, odzież zabezpieczająca przed wilgocią i chłodem, wodoodporne obuwie, suchy prowiant, napoje. W trakiej takiej wyprawy zwiedza się miejsca niedostępne na krótszych trasach.

Bilet normalny na trasę krótką to wydatek 14 zł, a na trasę długą 18 zł. Strona www: bunkry.nazwa.pl.

Podziemne Miasto na Wyspie Wolin

Podziemne miasto to kompleks schronów połączonych siecią tuneli, który w trakcie II wojny światowej pełnił rolę baterii obrony wybrzeża, a po wojnie tajne Stanowisko. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie wraz z przewodnikiem. Trzeba być przygotowanym na temperaturę ok. 10C.

Zwiedzanie kompleksu trwa około 120 minut. Cena za bilet normalny to 15 zł. Strona www: podziemne-miasto.pl.

Podziemia Rynku w Krakowie

Otwarcie Podziemi Rynku w Krakowie 3

Widok na Kościół Mariacki w Krakowie z Podziemi Rynku w Krakowie / fot. Wojtek Duch

Po kilkuletniej budowie w Krakowie otworzono absolutnie wyjątkowe i to w skali świata podziemne Muzeum. Pod płytą Rynku powstał więc unikatowy na skalę europejską rezerwat archeologiczny o powierzchni blisko 4000 m2, który daje możliwość podziwiania odnalezionych skarbów i poznania burzliwych dziejów średniowiecznego Krakowa.

Oprócz unikatowych eksponatów archeologicznych w Muzeum znajduje się mnóstwo nowoczesnej techniki, która urozmaica zwiedzanie. Na zwiedzających czeka multimedialna kurtyna z pary wodnej, hologramy, ekrany dotykowe etc.  Na wystawie można zobaczyć m.in. średniowieczne narzędzia, zabytkowe monety, używane ponad 600 lat temu przybory higieniczne, gliniane figurki, ozdoby, kostki do gry, a także groty tatarskich strzał czy pochodzące ze Wschodu paciorki i medaliony.

Bilet normalny kosztuje 19 zł. Można je rezerwować poprzez internet, warto to zrobić, gdyż muzeum cieszy się ogromną popularnością. Jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Krakowie. Strona www: podziemiarynku.com.

Sztolnia Czarnego Pstrąga

Sztolnia Czarnego Pstrąga / fot. kopalniasrebra.pl

Sztolnia Czarnego Pstrąga / fot. kopalniasrebra.pl

Sztolnia Czarnego Pstrąga to unikatowy fragment XIX wiecznej sztolni Fryderyk odwadniającej podziemia tarnogórskie, który pokonuje się łodziami.  Wewnątrz sztolni panuje temperatura ok. 10 stopni C. Zwiedzanie polega na przepłynięciu łodziami 600 metrowego odcinka sztolni. W Sztolni spotkać można również nietoperze, które ze sztolni urządziły sobie sypialnię.

Bilet normalny to wydatek 18 zł. Strona www: kopalniasrebra.pl.

Sztolnie Walimskie

Dwukondygnacyjny korytarz w kompleksie Walim-Rzeczka / fot. CC-BY-SA 3.0

Dwukondygnacyjny korytarz w kompleksie Walim-Rzeczka / fot. CC-BY-SA 3.0

Podziemna trasa turystyczna w kompleksie „Rzeczka” wiedzie przez podziemia największego projektu górniczo-budowlanego hitlerowskich Niemiec. Ogromna budowa składa się ze sztolni, podziemi, bunkrów i innych podziemnych budowli umiejscowionych na zboczach Gór Sowich. Trasa mierzy ok. 500 m, składają się na nią 3 równoległe, nie obudowane sztolnie, system komór i tuneli. Wewnątrz panuje temperatura 5-70 C. Oprócz „Rzeczki” do zwiedzania dostępne są kompleksy Osówka i Włodarz oraz zamek Książ.

Bilet normalny kosztuje 13 zł. Strona www: sztolnie.pl.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

8 komentarzy

 1. mm pisze:

  A kopalnia kredy w Chełmie, też warte zobaczenia i nawet Duch Bieluch straszy

 2. Kamil pisze:

  Materiał całkowicie niekompletny z racji braku NAJWIĘKSZYCH W EUROPIE, podziemi kredowych w Chełmie.

 3. Bartek pisze:

  Beznadziejny ranking. A największe neolityczne kopalnie krzemienia? 500 metrów podziemnej trasy w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego

 4. Karola pisze:

  Dokładnie podziemia kredowe też trzeab zobaczyć jak ktos ma okazje 🙂

 5. Ewa Korzecka pisze:

  Cześć,

  Może za słabo dałam wyraz w tekście temu, że chciałam by dot. podziemnych muzeów, a nie obiektów naturalnych, jak np. Jaskinia Raj. Widząc jednak, że i takie obiekty Was bardzo interesują przygotuję kolejne zestawienie, które będzie je obejmowało.

  Pozdrawiam,

  EK

 6. kucmot pisze:

  A kopalnia soli w Kłodawie!!!???

 7. Grzesiek pisze:

  Nie zapominajmy o trasie podziemnej w Rzeszowie! Buhahahahahaha...

 8. haha pisze:

  MRU to nie jest ta trasa dla grzecznych dziewczynek za którą się płaci... ha ha dojście do głównej trasy ruchu i powrót ? żenada. Prawdziwe trasy to 10-20 km łażenia po tunelach w gumiakach lub woderach.
  Polecam... ale nie wszystkim bo za dużo tam buractwa.

Zostaw własny komentarz