Najstarsze brytyjskie osiedle


Studenci Bornemouth University odkryli najstarsze brytyjskie osiedle we wschodniej części hrabstwa Dorset.

 

Osiedle składa się ze 150 okrągłych domów. Pochodzą one sprzed najazdu Rzymian na Brytanię (43 r. n. e). Domki zamieszkiwali celtyccy Durotrigowie. Osiedle znajduje się we wsi Winterborn Kingston. W okolicy owego osiedla studenci znaleźli również przedmioty związane z jego mieszkańcami, są to m.in. szczątki zwierząt, kamienne młyny oraz przyrządy tkackie.
Studenci prowadzili wykopaliska w ramach programu „Durotriges Big Dig”. Robili to pod kierownictwem Paula Cheethama. W ramach wyżej wymienionego programu studenci odkryli również wille rzymskie.
Durotrigowie to starożytne plemię celtyckie. Zamieszkiwało Wielką Brytanię (konkretnie: Dorset, Wiltshire, południowy Somerset oraz wschodnią część Devonu). Zajmowali się rolnictwem. Posiadali własną jednostkę monetarną. Walczyli z Rzymianami w czasie ich najazdu na Brytanię (pisze
o tym Swetoniusz w „Żywocie Cezarów”). W 70 r. n. e uznali władzę Rzymu na Brytanią i ulegli romanizacji.

Źródło: Samoe drevnee gorodishche Britanii obnaruzheno studentami Bornmutskovo universiteta

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz