Najstarsze brytyjskie osiedle


Studenci Bornemouth University odkryli najstarsze brytyjskie osiedle we wschodniej części hrabstwa Dorset.

1294-bu_experience-in_the_news

Osiedle składa się ze 150 okrągłych domów. Pochodzą one sprzed najazdu Rzymian na Brytanię (43 r. n. e). Domki zamieszkiwali celtyccy Durotrigowie. Osiedle znajduje się we wsi Winterborn Kingston. W okolicy owego osiedla studenci znaleźli również przedmioty związane z jego mieszkańcami, są to m.in. szczątki zwierząt, kamienne młyny oraz przyrządy tkackie.
Studenci prowadzili wykopaliska w ramach programu „Durotriges Big Dig”. Robili to pod kierownictwem Paula Cheethama. W ramach wyżej wymienionego programu studenci odkryli również wille rzymskie.
Durotrigowie to starożytne plemię celtyckie. Zamieszkiwało Wielką Brytanię (konkretnie: Dorset, Wiltshire, południowy Somerset oraz wschodnią część Devonu). Zajmowali się rolnictwem. Posiadali własną jednostkę monetarną. Walczyli z Rzymianami w czasie ich najazdu na Brytanię (pisze
o tym Swetoniusz w „Żywocie Cezarów”). W 70 r. n. e uznali władzę Rzymu na Brytanią i ulegli romanizacji.

Źródło: Samoe drevnee gorodishche Britanii obnaruzheno studentami Bornmutskovo universiteta

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz