Włosi uhonorują Witolda Pileckiego


Włosi postanowili uhonorować rotmistrza Witolda Pileckiego. Jego imię będzie nosić park we włoskim Vicoli w Abruzji. Italia jest pierwszym krajem poza Polską, który nazwał obiekt użyteczności publicznej imieniem Pileckiego.

Witold Pilecki (1901 - 1948)

We Włoszech postać Witolda Pileckiego rozsławił historyk Marco Patricelli, jego książka pt. „Ochotnik” sprzedała się w tysiącach egzemplarzy. Dla Włochów Pilecki jest męczennikiem Wolności - był bohaterem II wojny światowej, a później stał się ofiarą reżimu komunistycznego.

Anna Wawrzyniak z Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie mówiła: Z własnej strony popieraliśmy tę inicjatywę. To dla nas bardzo ważne, że pamięć o Polsce jest tu tak żywa. W Vicoli żyje tylko 300 mieszkańców, odtąd ich zielone miejsce w miasteczku będzie kojarzyło się z rotmistrzem i Polską.

Witold Pilecki był prawdopodobnie jedynym człowiekiem, który dobrowolnie poszedł do obozu w Auschwitz.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Szkoda, że w ojczyźnie tylko się o nim mówi, bo z uhonorowaniem jest gorzej.

Zostaw własny komentarz