Biblioteka Watykańska udostępnia w sieci 4000 starożytnych manuskryptów


Biblioteka Watykańska digitalizuje zbiory religijnych manuskryptów i udostępnia je na stronie internetowej. Dostęp do tych dzieł jest dostępny za darmo dla każdego. Dla tych, którzy chcą wesprzeć ukończenie procesu digitalizacji, umożliwione zostało wsparcie crowdfundingowe.

Jeden ze skarbów bibliotecznychBiblioteka została założona w 1451 r. i w jej skład wchodzi 80000 manuskryptów, druków, rysunków, ekslibrisów oraz inkunabułów. Poza nimi w zbiorach znajdują się również listy znanych postaci historycznych, rysunki i notatki naukowców i artystów (np. Galileusza czy Michała Anioła) oraz traktaty z różnych epok.

Dokumenty są obecnie objęte programem DigitaVaticana, który stosuje format plików FITS. Ten format jest używany przez NASA do przechowywania zdjęć kosmosu oraz danych astrofizycznych. 500 manuskryptów i 600 inkunabułów udostępniono na stronie internetowej biblioteki. Watykan współpracuje z japońską firmą NTT Data w celu digitalizacji kolejnych 3000 manuskryptów, które mają być udostępnione do 2018 roku.

Przeglądanie manuskryptów w formie obrazów w wysokiej rozdzielczości będzie możliwe dzięki technologii przeglądania cyfrowych archiwów AMLAD firmy NTT Data (próbka). Technologia ta obsługiwana jest przez wiele urządzeń, włączając w to tablety. Mimo że obecnie w celu odnalezienia interesującej nas informacji musimy przeglądać obrazy manualnie, to w przyszłości zostanie udostępniona wbudowana wyszukiwarka.

Watykan nadal potrzebuje funduszy do ukończenia procesu. Poza crowdfundingiem, Watykan próbuje pozyskać sponsorów w inny sposób. W czerwcu 2014 roku goście spotkania zorganizowanego w celu pozyskania funduszy zostali zaproszeni na wycieczkę do biblioteki i laboratoriów, które nie są dostępne dla publiki. Co więcej, firmy mają możliwość zostania partnerami przedsięwzięcia, tak jak w przypadku NTT Data. Oszacowano, że przedsięwzięcie pochłonie powyżej 50 mln euro i będzie trwało ponad 15 lat. W przedsięwzięciu bierze udział 150 specjalistów.

Źródło: Vatican Library Puts 4,000 Ancient Manuscripts Available Online For Free

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. uLtor pisze:

    Może odnajdą Dagome Iudex
    😀

Zostaw własny komentarz