Królik Bugs obchodzi 75-te urodziny


Siedemdziesiąt pięć lat temu, dokładnie 27 lipca 1940 roku, królik Bugs wystąpił po raz pierwszy na ekranie. Za debiut najsłynniejszego królika świata uznaje się 8-minutowy film animowany p.t. A Wild Hare (w wersji polskiej Gonić króliczka) w reżyserii Texa Avery’ego. Niestety, wytwórnia Warner Bros. nie obchodzi urodzin wykreowanych przez siebie postaci. Takie podejście ma jednak sens, szczególnie w przypadku chrupiącego marchewkę solenizanta, gdyż jego historia zaczęła się nieco wcześniej.

Królik Bugs

Królik Bugs

Długouchy bohater pojawił się już w 1938 roku w kreskówce zatytułowanej Porky’s Hare Hunt, a głosu użyczył mu Mel Blanc (który później dubbingował większość postaci Warner Bros.). Dowcipkujący królik wyglądał i brzmiał wtedy zupełnie inaczej niż znany nam współcześnie Bugs, do tego posiadał ciekawą zdolność wykorzystywania swoich uszu jako śmigło. Śmiało można jednak stwierdzić, że był to prototyp Bugsa, na podstawie którego Warner Bros. kreował kolejnych króliczych bohaterów w seriach Looney Tunes i Merrie Melodies (Zwariowane Melodie). Ewolucja postaci królika doprowadziła do tego, że w kreskówce z 1940 roku Bugs zyskał swoje charakterystyczne cechy takie jak wygląd, sposób mówienia (niższy ton głosu), a przede wszystkim - włożono mu w pyszczek nieśmiertelny tekst What’s up, Doc? (Co jest, Doktorku?). Mało kto wie, że inspiracją dla specyficznego wizerunku Bugsa była słynna scena z filmu Ich noce z 1934 roku, w której bohater grany przez Clarka Gable’a próbuje złapać stopa, jednocześnie chrupiąc marchewkę.

10 sierpnia 1940 roku magazyn Variety zamieścił krótką informację o nowym bohaterze stworzonym przez Warner Bros., a 4 stycznia 1941 roku Bugs pojawił się na ekranach kin Fox w filmie animowanym p.t. Elmer’s Pet Rabbit (Pupilek Elmera), wyreżyserowanym przez Chucka Jonesa. Do roku 1946 królik Bugs stał się na tyle popularny, że uznano go za ulubionego bohatera kreskówek w ankiecie przeprowadzonej wśród widzów przez znany branżowy tygodnik Showmen’s Trade Review.

Jak każda gwiazda wielkiego formatu, Bugs przeżywał swoje wzloty i upadki, jednak w jego przypadku tych pierwszych było zdecydowanie więcej. W filmie animowanym Long-Haired Hare z 1949 roku, Bugs mierzy się z zarozumiałym śpiewakiem wykonującym fragment arii z Cyrulika sewilskiego w amfiteatrze Hollywood Bowl. Z kolei w kreskówce zatytułowanej What’s Opera, Doc? z 1957 roku, tło dla pogoni Elmera za królikiem stanowi muzyka z oper Wagnera. Można więc stwierdzić, że filmy z udziałem Bugsa pozwoliły przemycić operę do kultury masowej. Ciekawy zabieg zastosowano też w kreskówce p.t. Rabbit Rampage z 1955 roku, w której Bugs walczy z niewidzialnym rysownikiem, ingerującym w jego świat. Wreszcie, w 1959 roku, kreskówka Knighty Knight Bugs otrzymała Oscara za najlepszy krótkometrażowy film animowany. Wiele lat po debiucie, w 1987 roku, serial animowany The Bugs Bunny and Tweety Show (w Polsce znany jako Królik Bugs przedstawia) został uznany przez Variety za najlepszy program dla dzieci na kanale ABC.

W ciągu ostatnich 75 lat królik Bugs doświadczył gróźb Yosemite Sama, strzelby Elmera Fudda, szaleństw Diabła Tasmańskiego – Taza czy też rywalizacji z Kaczorem Daffy’m. Nasz bohater ma też na koncie bliskie spotkania trzeciego stopnia z Marsjaninem Marvinem. Bugs to postać, którą zdecydowanie warto byłoby mieć u boku w razie tarapatów – jest jedynym w swoim rodzaju połączeniem McGywera z Groucho Marxem – nie dość, że umie zbudować coś z niczego, to do tego radzi sobie z każdą sytuacją z niebywałym poczuciem humoru, nierzadko okraszonym piosenką.

Wielu starszych solenizantów nie chce obchodzić swoich urodzin ani też przyznawać się do swego wieku. Jednak postać królika Bugsa nie zestarzała się ani trochę – ba, z wiekiem jest w coraz lepszej formie. W ciągu swojej długiej kariery, Bugs nigdy nie był bohaterem skandalu, a do tego świeci przykładem wcinając warzywa i bawiąc do łez wiele pokoleń widzów. W jego przypadku brak przyjęcia urodzinowego to dopiero skandal, dlatego 27 lipca warto wznieść toast (i zjeść kawałek ciasta – a jakże - marchewkowego) na cześć jednej z najsłynniejszych animowanych postaci wszechczasów.

Źródło: Bugs Bunny’s 75th Birthday: A Quiet Celebration of His ‘Wild’ Debut

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Sabina pisze:

    Jako dziecko polubiłam królika Bogusa tak szalenie, że z niecierpliwością czekałam, kiedy pojawi się bajka z nim w roli głównej 😉

Zostaw własny komentarz