Zawyją syreny, czyli obchody 71. Rocznicy wybuchu powstania warszawskiego w Gdańsku


1 sierpnia mieszkańcy Trójmiasta, za sprawą ponad setki syren, zatrzymają się na minutę żeby uczcić Godzinę „W”. Powstanie w Warszawie, mimo ostatecznej klęski, urosło do rangi narodowego symbolu niezłomności i oporu wobec okupantów.

Z apelem do mieszkańców Gdańska o uczczenie pamięci poległych zwrócił się prezydent miasta, Paweł Adamowicz: Zwracam się z prośbą do wszystkich mieszkańców naszego miasta, aby 1 sierpnia o 17:00 na dźwięk syren zechcieli zatrzymać się w biegu spraw dnia codziennego i oddali hołd bohaterom sierpniowego zrywu Armii Krajowej i Warszawy sprzed siedemdziesięciu jeden lat.

Obchody będą organizowane zarówno przez miasto, jak i przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. 1 sierpnia zostaną złożone wieńce pod pomnikami Polskiego Państwa Podziemnego w Gdańsku i Sopocie. Pod pomnikiem na Targu Rakowym w Gdańsku wybrzmi apel poległych oraz salwa honorowa Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Następnie uroczystości przeniosą się pod pomnik Gdańskich Harcerzy. W bazylice NMP w Gdańsku w niedzielę 2 sierpnia o godzinie 12 zostanie odprawiona uroczysta msza święta.

Program uroczystości:

Gdańsk, Targ Rakowy, 1 sierpnia 2015 r.
- godz. 16:45 – zbiórka pocztów sztandarowych oraz uczestników uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego
- godz. 16:57 - meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystości
- godz. 17:00 - GODZINA „W” – włączenie ponad 60 syren w Gdańsku
- odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej przez orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej
- powitanie przybyłych osób i wystąpienie Prezesa Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów kpt. w st. spoczynku Jerzego Grzywacza
- wystąpienie Prezydenta Miasta Gdańska, Pawła Adamowicza
- modlitwa – ks. Prałat kmdr dr Marian Próchniak, Kapelan Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ds. Duszpasterstwa Kombatantów i Weteranów
- apel pamięci i salwa honorowa – Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej
- złożenie wieńców pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego
- odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego przez orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej
-godz. 17:45 – złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Gdańskich Harcerzy i oficjalne zakończenie uroczystości.

Msza św. koncelebrowana w intencji zmarłych i żyjących powstańców warszawskich oraz kombatantów zostanie odprawiona w niedzielę 2 sierpnia 2015 r. o godzinie 12:00 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

SOPOT
31 lipca 2015 r.
godz. 10.30, Dom Pomocy Społecznej (ul. Mickiewicza 49)
Wykład dr. hab. Grzegorza Berendta (IPN w Gdańsku) poświęcony Powstaniu Warszawskiemu
1 sierpnia 2015 r.
godz. 17.00, Park im. Sanitariuszki Inki

Uroczystości pod pomnikiem Armii Krajowej w Sopocie, z okolicznościowym przemówieniem Piotra Szubarczyka (IPN w Gdańsku).

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    A w Warszawie w wielu miejscach syreny nie wyły. Cóż ...

Zostaw własny komentarz