Podstawy treningu sportowej walki rycerskiej cz. 2


Ulegając wielu prośbom przygotowaliśmy pierwszy artykuł dotyczący treningu rycerskiego. Na wstępie chcemy zaznaczyć, że informacje tutaj zawarte wynikają z naszego wieloletniego doświadczenia. Jednakże należy pamiętać, że walki rycerskie są młodą dyscypliną, gdzie nie ma jednego najlepszego i skutecznego systemu walki.  Uczymy się na własnych błędach i porażkach a także na sukcesach innych. Wszystkim osobom chcącym rozwijać swoje umiejętności polecam ciągłe podpatrywanie na Youtubie nagrań walk utytułowanych zawodników. Nie ma lepszego źródła, gdzie można znaleźć inspirację do technik, które warto wprowadzić do swojego repertuaru.

Informacje dotyczące technik walki oraz treningów skierowane są do osób niemających dużego doświadczenia w sportach rycerskich. Jest to jedynie wstęp do walk rycerskich. Nic nie zastąpi treningu pod okiem doświadczonego zawodnika/trenera w jednej ze szkół szermierczych.

Wyposażenie treningowe:

Dla osób nowych nie posiadających pełnej zbroi:

Strój sportowy, otulinowy miecz, kask bokserski z kratą albo maską, tarcza z otulinowym rantem, rękawice pikowane pod tarcze i broń, sportowy suspensor

Dla osób posiadających zbroję:

Strój sportowy, zbroja, w skład której co najmniej wchodzi: pikowana ochrona uda, ochrona stawów na łokciach i kolanach przeszywalnica, rękawica, tarcza, hełm, sportowy suspensor

Broń treningowa do walk w zbrojach:

Ze względu na znaczne ryzyko kontuzji wynikające z trenowania bronią stalową oraz jej wysoką cenę w wypadku uszkodzenia, sugerujemy używanie na treningach jej tworzywowych odpowiedników. Na rynku dostępnych jest kilka gotowych produktów, ale można też pokusić się o jej samodzielne wykonanie. Pamiętajmy, aby robiąc własną broń wycinać ja na długość broni, której docelowo chcemy używać w turniejach.

1. miecz stalowy używany standardowo na turniejach waga około 1400 gr.

2.Pałka ertalonowa z zaznaczoną rękojeścią. Jest ona najtańszym zamiennikiem i dzięki swojej elastyczności charakteryzuje się całkiem dobrą odpornością. Na niekorzyść przemawia brak zaznaczonego płazu, dlatego sugeruję zawsze wyżłobienie szlifierką kątową rękojeści, dzięki czemu unikniemy płazowania. Waga około 600 gr. Część ludzi zwiększa masę zamiennika poprzez okręcanie go na całej długości drutem, a potem obłożeniu otuliną i taśmą klejącą. Cena 20 -25 zł.

3.Pałka ertalonowa z jelcem i dodaną głowicą dla zwiększenia masy, a także imitowania wyważenia prawdziwej broni. Waga około 1160 gr. Cena 60-70 zł.

4.Treningowe bronie robione przez rzemieślników lub firmy. Cena od 150-300 zł.

Tarcza:

Kształt tarczy i sposób ułożenia imaczy są sprawami indywidualnymi. Część ludzi preferuje ustawianie imaczy poziomo, tuż pod linią rantu tarczy - ułatwia to bronienie nóg lecz bardzo utrudnia ochranianie głowy. Imacze można ustawić na wysokości środka tarczy, co jest kompromisem pomiędzy obroną nóg a głowy. Zawsze dostosowujcie tarcze do tych elementów treningu, które chcecie przećwiczyć:

 • Na treningach technicznych pod kątem walk turniejowych używajmy tarczy max 60-75 cm
 • Na treningach bohurtowych tarcza powinna być zgodna z naszym sposobem walki, ale zazwyczaj jest ona okrągła o średnicy do 60 cm. Praktykowane jest również używanie różnego rodzaju tarcz o kształcie owalnym.

Poniżej znajduje się zdjęcie przykładowych tarcz używanych na treningach i turniejach:

Ochrona dłoni:

Podczas treningów bardzo często używamy nasze normalne rękawice turniejowe. Warto się zastanowić jednak, czy lepiej nie byłoby zorganizować sobie jakiś zamiennik, żeby nie niszczyć sprzętu turniejowego.  Często koszt zrobienia rękawicy typu buła będzie niższy niż koszt remontu ładnie wykonanej klepsydry po roku intensywnego trenowania. Przykładowe rękawice:

1. Rękawica hokejowa – warto pokusić się o doszycie stalowej lub skórzanej tarczki na pięść.

2. Rękawicą Kolcza z grubym wymoszczeniem i tarczką.

3. Klepsydra z tarczką.

Cel Treningu:

Tworząc poniższy program treningowy położyliśmy nacisk na trzy główne elementy:

1.Przygotowanie kondycyjno - siłowe i szybkościowe, mające polepszyć motorykę trenujących.

2.Przygotowanie techniczne mające na celu nauczenie najskuteczniejszych elementów łatwych do użycia w walce turniejowej.

3.Przygotowanie psychiczne dla stworzenia fundamentów do wygrywania turniejów.

Przykładowe ćwiczenia i elementy treningu:

1. Rozgrzewka

W pierwszym etapie treningu rozgrzewamy wszystkie kluczowe stawy i partie mięśniowe, a następnie wykonujemy dużą ilość ćwiczeń rozciągających ręce i nogi, przez co minimalizujemy możliwość wystąpienia kontuzji w dalszych etapach treningu. Naszym zdaniem dla nowych adeptów walk rycerskich najważniejsze jest jak najlepsze przygotowanie sprawnościowo-kondycyjne. Dla urozmaicenia treningów warto czasem po wstępnym rozgrzaniu zrobić dodatkowy obwód sprawnościowy.

Kolejnym elementem jest rożnego rodzaju rozgrzewka z partnerem,  np. wymuszające pracę dystansem i rozwijające refleks sparingi polegające na trafieniu otwartą dłonią w kolano lub bark, bądź jakaś intensywna, wymagająca szybkiego analizowania sytuacji gra zespołowa.

Rozgrzewkę zawsze kończymy delikatną wymianą ciosów ertalonami w samych rękawicach. Ma to na celu ostateczne dogrzanie najbardziej obciążanych dalszym treningiem stawów, tj: barku i nadgarstka oraz przygotowaniu do walki w pancerzach.

2.Trening właściwy

A. Dla osób nowych nie posiadających pancerzy proponujemy wykonywanie sparingów z użyciem tzw. miecza sportowego.

B. Dla osób posiadających zbroję następuje teraz najważniejsza cześć treningu, czyli trening w pancerzach. Powinien być on odmienny pod kątem zawodników przygotowujących się do walk grupowych i indywidualnych.

Trening techniczny

Na tych treningach wykonujemy ćwiczenia pod katem turniejów 1vs1, np.: powtarzamy prawidłowy atak, prawidłową obronę, trenujemy uniki. Występuje tutaj częsta zmiana partnerów, co wymusza trenowania z różnymi osobami i szybką adaptację do stylu walki partnera.

Trening bohurtowy

Na treningach bohurtowych wykonujemy ćwiczenia mające poprawić orientację na polu, skuteczność obalania, współpracę w grupie. Należy być ostrożnym i nie uderzać z całą siłą w odsłonięte punkty. Cały trening bohurtowy radzimy robić na 60-70 % siły i dynamiki.

Poniżej prezentujemy ćwiczenie bohurtowe na orientację.

 1. Jeden zawodnik ustawia się w środku a czterech kolejnych zajmuje pozycje w rogach.
 2. Następnie osoby w rogu przydzielają sobie numery od 1 do 4.
 3. Trener głośno wykrzykuje jeden numer.
 4. Osoba z przypisanym  numerem biegnie na zawodnika w środku starając się w niego wpaść i przewrócić.
 5. Osoba w środku skupia się na jak najlepszym rozglądaniu i schodzeniu z linii biegu przeciwników.
 6. Natychmiast po uniku wykonanym przez zawodnika w środku trener wykrzykuje kolejny numer.

Kolejne ćwiczenie polega na treningu umiejętność aktywnego angażowania dwóch przeciwników w polu. Osoba, która jest w pojedynkę ma za zadanie cały czas angażować i zmuszać do walki przeciwników, równocześnie unikając jak największej ilości ciosów poprzez dobre ustawianie się, zasłanianie się jednym przeciwnikiem przed drugim itp. Całe ćwiczenie robimy stosunkowo spokojnie.

Sparingi:

Ostatnim elementem treningu właściwego powinny być pełno kontaktowe sparingi. Podstawowym założeniem jest maksymalne przygotowanie trenujących do ciągłego wysiłku. W tym celu proponujemy wykorzystać całą sale mieszcząc jak największą ilość walczących równocześnie par.

3. Ćwiczenia wytrzymałościowo/ siłowe:

Dla osób dla których trening rycerski jest jedynym treningiem proponujemy na jego końcu  wykonać bardzo intensywne ćwiczenia siłowe w formie 2 lub 3 obwodów przez stacje z rożnymi ćwiczeniami.

Przykładowy plan treningu:

W biegu:

1. Krążenia rąk.

2. Skip A/B.

3. Krok dostawny z uderzeniami na jedną stronę a następnie na drugą.

4. Przeplatanka.

5. Na komendę zatrzymanie przysiad pompka, wyskok i bieg.

W miejscu:

6. Krążenia biodrami a następnie kolanami.

7. Wykrok nogą i pogłębianie.

8. Siad płotkarski i pogłębianie.

9. Skłony na prostych nogach do kolan.

10. Skłony do ziemi w szerokim rozkroku.

11. Krążenia nadgarstków.

12. Krążenia głową.

W parach:

13. Sparing na trafienia oponenta w kolano lub bark.

14. Trzymanie dystansu tzw. kroczki szermiercze.

15. Spokojna wymiana ciosów w parach pałkami ertalonowymi i w rękawicach.

16. Szybsza wymiana ciosów w parach pałkami ertalonowymi i w rękawicach.

A. Właściwy trening w pancerzach w trakcie treningu bohurtowego:

17. Ćwiczenia na orientację poprzez wbieganie w rożnej kolejności pięciu zawodników w jednego stojącego pomiędzy nimi.

18. Ćwiczenie angażowania przez jedną osobę dwóch zawodników drużyny przeciwnej.

19. Ćwiczenie rzutów w pancerzach.

20. Sparingi 3vs3.

B.Właściwy trening w pancerzach w trakcie treningu pojedynkowego:

17. Ćwiczenie uników pod broń.

18. Ćwiczenie statycznej i dynamicznej obrony.

19. Ćwiczenie przechwycenia ręki z bronią przeciwnika i zadanie kilku ciosów.

20. Sparingi 1vs1.

Ćwiczenia siłowe:

21. Sześć obwodów siłowych na czas(45 sekund pracy i 15 sekund odpoczynku, w takcie którego następuje przejście do kolejnej stacji) z następującymi ćwiczeniami:

 • Chińska pompka
 • Odbijanie piłki lekarskiej jak najwyżej od ściany
 • Wskok na skrzynię
 • Skakanka
 • Podciąganie na linach
 • Wejście do rzutu przy pomocy gum
 • Wykroki z obciążeniem
 • Wycisk hantla nad głową

Poniżej znajdziecie Państwo więcej informacji o nas i naszej działalności

Home

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

 1. IOANES pisze:

  Osobiście uważam, jako trzyletni amator, ten materiał za bardzo przydatny i warty zapamiętania. Warto od czasu do czasu przypomnieć sobie podstawowe kwestie, podczas długiej drogi treningu rycerskiego. 🙂

Zostaw własny komentarz