Polskie seriale animowane z okresu PRL - „Bolek i Lolek”


Ojcem „Bolka i Lolka” był Władysław Nehrebecki. Rysownik i scenarzysta inspirował się swoimi synami przy tworzeniu pary urwisów - Janem i Romkiem. Najsłynniejsze animowane rodzeństwo w PRL zaczynało swoje figle w szarych czasach Władysława Gomułki (1962).

Dziś każdy wie, że Bolek był chudy i wysoki, a Lolek niski i gruby. Pierwotnie autor miał jednak inną koncepcję - Bolek miał być okrąglutki, a Lolek chudy jak „szkapa”. W toku długich dyskusji z radą artystyczną studia filmów animowanych uzgodniono, że bracia będą nazywali się tak jak jest to nam znane. Charakterystyka postaci powstawała także dzięki pomocy samych dzieci - po pierwszych odcinkach autor zaczął otrzymywać masę listów z sugestiami i nowymi pomysłami.

Autor „Bolka i Lolka” wielokrotnie podkreślał, że rysunkowi chłopcy mieli odzwierciedlać życie dzieci w wieku szkolnym, które przeżywają swoje najlepsze przygody na polskich podwórkach. Cenzura nie miała najmniejszych zastrzeżeń do produkcji - bajka była pozbawiona treści politycznych. Oczywiście przygody „Bolka i Lolka” miały również uczyć młodzież np. wzorów przyjaźni, zabaw, porządku, kultury etc. Na przykład w jednym z odcinków pokazano, że zabawa bronią jest niebezpieczna (w tym przypadku była to kusza).

Odcinki przygód „Bolka i Lolka” powstawały od 1962 do 1986 roku. W 2011 roku w Bielsku - Białej odsłonięto pomnik „Bolka i Lolka”. W tym mieście właśnie przez 24 lata powstawały animowane bajki o dwóch rysunkowych chłopcach, którzy oczarowali dzieci w latach PRL - u (wielu z nas pamięta jeszcze odcinki „Bolka i Lolka” emitowane w telewizji w latach 90. i na początku lat dwutysięcznych).

Poniżej prezentujemy wybrane odcinki przygód „Bolka i Lolka”.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz