W Gdańsku stanie pomnik Anny Walentynowicz


Legenda „Solidarności” – Anna Walentynowicz – będzie miała swój pomnik w Gdańsku. Uroczyste odsłonięcie monumentu nastąpi w najbliższą sobotę 15 sierpnia, kiedy to przypada 86. rocznica urodzin działaczki opozycji antykomunistycznej. Pomnik stanie przy skwerze jej imienia u zbiegu al. Grunwaldzkiej i ul. Waryńskiego, obok kamienicy, gdzie mieszkała przez wiele lat. 

ania22Inicjatorem upamiętnienia Anny Walentynowicz było działające w Gdańsku stowarzyszenie „Godność„, do którego to należą byli więźniowie polityczni i osoby represjonowane z lat 1980–1989. Rada Miasta Gdańska przyjęła uchwałę o powstaniu pomnika 25 czerwca. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane dzięki społecznej zbiórce pieniędzy, w trakcie której zgromadzono blisko 90 tysięcy złotych, w dużej mierze od członków NSZZ ”Solidarność”.

Wykonana z brązu postać Anny Walentynowicz ma blisko 170 cm wysokości i stoi na granitowym cokole. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Stanisław Milewski, który wcześniej zaprojektował i wykonał także posąg Ronalda Reagana, znajdujący się w parku Nadmorskim w Gdańsku.

Uroczyste odsłonięcie monumentu nastąpi w najbliższą sobotę 15 sierpnia o godz. 16:30, a dokonają go syn Anny Walentynowicz – Janusz oraz jej wnuk – Piotr, radny Miasta Gdańska. W programie uroczystości przewidziano także wystąpienia: prezydenta Gdańska – Pawła Adamowicza, prezesa Stowarzyszenia „Godność” – Czesława Nowaka, historyka i autora biografii Anna Solidarność. Życie i działalność Anny Walentynowicz na tle epoki (1929–2010)  - Sławomira Cenckiewicza, jednego z twórców WZZ Wybrzeża – Andrzeja Gwiazdy, wiceprezesa PiS – Antoniego Macierewicza, a także Piotra Dudy – przewodniczącego NSZZ „Solidarność”.

anna-solidarnosc-b-iext7100447Przypominamy, że Anna Walentynowicz (1929–2010) od 1950 roku była pracownikiem Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Początkowo pracowała jako spawacz, później natomiast jako suwnicowa. Brała udział w strajkach w grudniu 1970 roku. Aktywnie uczestniczyła w działalności Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża od 1978 roku. 7 sierpnia 1980 roku, na pięć miesięcy przed przejściem na emeryturę, została dyscyplinarnie zwolniona z pracy w Stoczni Gdańskiej, w wyniku czego pracownicy wywołali strajk. W trakcie protestów powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, a pierwszym postulatem protestujących było przywrócenie Anny Walentynowicz do pracy.

W latach 80. internowana i skazana na półtora roku więzienia za organizowanie strajku w Stoczni Gdańskiej. Jak wynika z danych IPN, Annę Walentynowicz w okresie PRL-u inwigilowało ponad 100 funkcjonariuszy i tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa. Legenda „Solidarności” – Anna Walentynowicz zginęła tragicznie 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.

Panel_tytulowy_wystawy

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Zasłużyła !!!

Zostaw własny komentarz