Grób Nefertiti odnaleziony


Mimo że Nefertiti należy do najsłynniejszych władczyń starożytnego Egiptu, miejsce jej pochówku pozostaje zagadką nurtującą naukowców. Ostatnio jednak pojawiła się nowa teoria, dzięki której ta tajemnica może wkrótce zostać rozwikłana. Dr Nicolas Reeves, archeolog, twierdzi, że prawdopodobnie natrafił na ślad grobu królowej – ma się on znajdować w pomieszczeniu ukrytym za tajnym przejściem w grobowcu faraona Tutanchamona, syna Echnatona.

Popiersie Nefertiti z Neues Museum w Berlinie, Philip Pikart, CC BY-SA 3.0

Popiersie Nefertiti z Neues Museum w Berlinie, Philip Pikart, CC BY-SA 3.0

Tutenchamon, znany też jako król Tut, był młodym władcą Egiptu. Kres jego rządom położyła śmierć w wieku zaledwie 17 lat. Odkrycie jego grobowca w 1922 roku dostarczyło naukowcom wielu cennych informacji na temat życia możnych starożytnego Egiptu. Komora grobowa, choć niewielka, była w bardzo dobrym stanie, a do tego znaleziono w niej około 2000 przedmiotów.

Dr Reeves, naukowiec z University of Arizona, przedstawił swoje badania w pracy p.t. The Burial of Neferetiti. Archeolog poddał dokładnej analizie ścianę w grobowcu Tutanchamona. Na zdjęciach wykonanych w wysokiej rozdzielczości, dostrzegł dwa podejrzane „cienie”, które uznał za ślady ukrytych przejść, prawdopodobnie nienaruszonych od czasów starożytnych. Wg dr Reevesa, jedno z przejść prowadzi do magazynu, a drugie - do innego grobowca, prawdopodobnie większego od miejsca pochówku Tutanchamona. W rozmowie dla BBC dr Reeves przyznał, że początkowo podchodził z rezerwą do znalezionych śladów, jednak w miarę postępu badań dane zaczęły układać się w spójną całość, wiarygodną podstawę jego teorii.

Archeologowie już wcześniej uważali grobowiec Tutanchamona za dość nietypowy, gdyż jest mniejszy niż komory grobowe innych władców starożytnego Egiptu. Biorąc pod uwagę ten fakt, teza dr Reevsa zdaje się mieć wielki sens. Jeśli pomieszczenie znajdujące się za ukrytym przejściem to rzeczywiście miejsce pochówku królowej Nefertiti, może się okazać, że grób Tutanchamona był prostu częścią wcześniej istniejącego, większego grobowca, co tłumaczyłoby ilość skarbów znalezionych w 1922 roku.

W rozmowie dla The Economist Dr Reeves przyznał, że dowody przedstawiane przez niego nie przesądzają sprawy, jeśli jednak jego teoria jest słuszna, może to być największe odkrycie archeologiczne w historii. Weryfikacja tej tezy będzie wymagać dalszych badań, na które pozwolenie muszą wydać władze egipskie.

Źródło: Archaeologists Believe They May Have Found Queen Nefertiti’s Tomb

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. ffamousffatman pisze:

    Grób Nefertiti odnaleziony?

Zostaw własny komentarz