K. Kummer „Opowiadania i słuchowiska. Klatka”- premiera


Na rocznicę wybuchu II wojny światowej Wydawnictwo Episteme przygotowuje premierę książki Kazimierza Kummera pt. Opowiadania i słuchowiska. Klatka. Po 43 latach proza Kummera znowu będzie dostępna na półkach księgarskich. Pisarstwo Kummera porównywane jest do literatury Hemingwaya, Céline’a i Kafki, a także – Hłaski, Bursy czy Borowskiego.

kummer_2-1Powieść Klatka, wydana po raz pierwszy w 1962 r., opowiada o losach żołnierza rezerwy podczas wydarzeń bydgoskiej krwawej niedzieli. Kummer zgłosił Klatkę na konkurs „na powieść o Ziemi Bydgoskiej” Wydawnictwa Morskiego i bydgoskiej WRN. Konstruując sylwetkę głównego bohatera, Kummer posłużył się postacią losów Kazimierza Zabłockiego. Szofera z chojnickiego starostwa powiatowego schwytano podczas ucieczki przed frontem wojennym na pobojowisku, wśród ciał niemieckich oficerów. Oskarżono go o bestialskie mordowanie Niemców oraz o udział w zbrodni bydgoskiej. Odtąd obwożony był w specjalnie zbudowanej klatce po miastach regionu, by wzbudzać nienawiść do narodu polskiego. Historyczny wymiar Klatki, jej wartka akcja i inne zalety znakomicie skomponowanej powieści to tylko jeden poziom tego wielowymiarowego dzieła. To również znakomite studium psychologiczne tropienia człowieka w jednostce zepchniętej na dno upodlenia.
Tom skupia ponadto teksty z prasy lokalnej i ogólnopolskiej z lat 1955–1962, opowiadania niepublikowane z archiwum domowego pisarza, udostępnione przez p. Jolantę Kummer; a także słuchowiska, które emitowane były na antenie Polskiego Radia Bydgoszcz. Czytelnicy otrzymają zatem mikropowieść i 62 utwory w większości niemal nieznane szerszej publiczności. Tom otwiera słowo Tomasza Burka. W książce zamieściliśmy także szkic biograficzno-krytyczny o autorze, bibliografię jego utworów i opracowań o nim oraz notę wydawniczą. Całość liczy ponad 512 stron. Edycja rozpoczyna Serię Odnalezione Wydawnictwa Episteme, poświęconą mało znanym a wartościowym pisarzom współczesnym. Zapraszamy na stronę odnalezione.com, tam też można przeczytać debiutanckie opowiadanie Kummera z 1955 roku, drukowane pod pseudonimem Ryszard Remuk Nie spiesz się, Estero.
Opowiadania i słuchowiska. Klatka wydane zostały dzięki pomocy finansowej Prezydenta Bydgoszczy oraz Burmistrza Chojnic. Książka uzyskała honorowy patronat Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. Będzie mu towarzyszyła płyta CD zwierająca fragmenty słuchowisk Kummera zachowanych w archiwum Radia Pomorza i Kujaw, która ukazuje się przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Zapraszamy na spotkania promocyjne książki:
31 sierpnia (16.00) w Chojnicach, w Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowym (ul. Piłsudskiego 30 a) oraz 1 września (17.00) w Bydgoszczy, w Galerii Wspólnej MCK (ul. Batorego 1/3).

Na premierach książki spotkamy się z osobami, które przyczyniły się do wydania tomu prozy Kummera oraz ze wszystkimi zainteresowanymi literaturą. Przedstawimy postać autora oraz opowiemy o walorach jego pisarstwa. Przypomnimy kontekst historyczny Klatki. Przedstawiciele władz i ludzie kultury przeczytają publicznie kilka fragmentów prozy Kummera. Będziemy także słuchać archiwalnych nagrań audycji autora. Na spotkaniu będzie można kupić książkę w cenie promocyjnej. Szczegóły na stronie wydawcy: odnalezione.com.
17 listopada 2015 r. organizujemy literaturoznawcze sympozjum na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, przy współudziale Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, połączone z panelem dyskusyjnym z przedstawicielami kultury i mediów w bydgoskim MCK. Patronat nad konferencją objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki.

Kazimierz Kummer urodził się w Dąbrówce pod Tucholą, uczył się w szkole średniej w Chojnicach i tutaj przez kilka lat mieszkał z rodziną.
Po studiach zamieszkał w Bydgoszczy, pracował jako dziennikarz prasowy i radiowy aż do tragicznej śmierci (w wieku 28 lat w falach Bałtyku), tu mieszka wdowa po nim oraz jego synowie.

patronat-medialny-sprawuje-historia-logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz