Ruszy nowe śledztwo w sprawie Książąt w Tower


Ponad 500 lat po tajemniczych wydarzeniach, które doprowadziły do zaginięcia dwóch książąt, synów króla Edwarda IV, rusza nowe śledztwo, które ma na celu odnalezienie odpowiedzi na pytanie, co tak naprawdę stało się z tymi młodymi chłopcami. Czy dowiemy się kto stoi za tą słynną zbrodnią, która położyła się cieniem na rządach Ryszarda III?

DelarocheKingEdward

Edward i Ryszard w Tower, obraz Paula Delaroche’a

Po śmierci swego ojca, dwunastoletni król Edward V i jego młodszy brat Ryszard zostali odeskortowani do londyńskiej Tower przez  wuja, Ryszarda Yorka. Do koronacji Edwarda jednak nigdy nie doszło, a wuj chłopców przejął władzę i ogłosił się królem Ryszardem III. Niedługo po tym wydarzeniu książęta zniknęli i nikt nie wiedział, co się z nimi stało. Powszechnie uważa się, że to własnie Ryszard miał zyskać najwięcej na ich zaginięciu, jednak wciąż nie ma pewności, że to właśnie on zlecił zabójstwo.

Historyk Philippa Langley, która zasłynęła dzięki udziale w odnalezieniu szczątków Ryszarda III ogłosiła właśnie rozpoczęcie śledztwa, które ma raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości co do tego, co doprowadziło do zniknięcia książąt z Tower. Jak sama twierdzi, śledztwo prowadzone będzie w trzech kierunkach, a dwa z nich nie były do tej pory brane pod uwagę przez historyków. Badania będą prowadzone m.in. na kontynencie, gdyż jak wierzą badacze, wciąż można tu odnaleźć dokumenty dotyczące rządów Ryszarda III, które były usilnie usuwane na zlecenie Henryka VII Tudora. Pomogą również liczne archiwa rodzinne Brytyjczyków, którzy posiadają dokumentacje z czasów panowania Plantagenetów i Tudorów.

Mimo iż Langley nie ujawnia zbyt wielu szczegółów dotyczących śledztwa, wiadomo, że to nie Ryszard III jest jej głównym podejrzanym. Nie wyklucza jednak takiej opcji, a wśród podejrzanych stawia również Henryka VII, Henryka Stafforda oraz sir Jamesa Tyrella. Badaczka nie zakłada również, że w ogóle doszło do morderstwa, biorąc pod uwagę licznych pretendentów, którzy pojawiali się za czasów panowania dynastii Tudorów.

Wiadomo też, że nie będzie możliwe przeprowadzenie wszystkich potrzebnych badań. Królowa Elżbieta II już kilkakrotnie odmówiła ekshumacji szczątków chłopców, których ciała znaleziono w Tower w roku 1674 i których uważa się powszechnie właśnie za zaginione książęta.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz