H. Meyer „Najtwardsi z twardych. Historia 12. Dywizji Pancernej SS Hitlerjugend” - premiera


Nakładem Wydawnictwa Oskar w najbliższych dniach ukaże się książka - świadectwo „Najtwardsi z twardych. Historia 12. Dywizji Pancernej SS Hitlerjugend”. Opis dni spędzonych przez oficera Waffen - SS w 12 Dywizji Pancernej SS Hitlerjugend. Książka warta uwagi i poddania jej swojej własnej refleksji.

Najtwardsi - okładkaLądowanie w Normandii – największa operacja desantowa II wojny światowej – stało się dla aliantów początkiem drogi do zwycięstwa na froncie zachodnim. Była to jednak droga przez mękę - sprzymierzonych czekał krwawy bój o każdy centymetr ziemi zajmowanej przez Niemcy.Wiodła w nim prym 12. Dywizja Pancerna SS Hitlerjugend, która najpełniej wcieliła w życie dewizę SS – „mój honor nazywa się wierność„. Sformowano ją głównie z 17-latków, członków nazistowskiej organizacji młodzieżowej, ale nie była to bynajmniej „dywizja dzieci„, jak określali ją Brytyjczycy. Swoje wyszkolenie i wierność Rzeszy jednostka potwierdziła już w pierwszym kontrataku na pozycje alianckie. Walkę w Normandii okupiła wprawdzie 60%-procentowymi stratami, ale dzięki temu alianci przez miesiąc nie mogli podejść pod Caen. Z kolei swoją postawą pod Falaise opóźniła okrążenie miasta i uratowała przed zniszczeniem dwie niemieckie armie. Kolejne przystanki na szlaku bojowym Dywizji – Ardeny, Węgry i Słowacja – udowodniły, że ”dzieci” stanowią równorzędną siłę wobec wojsk Zachodu. Najtwardsi z twardych. Historia 12. Dywizji Pancernej SS Hitlerjugend Huberta Meyera to drugi tom serii opisującej dzieje tej jednostki. Jest owocem 14 lat badań autora, który przy pracy nad książką korzystał ze źródeł niemieckich, brytyjskich, kanadyjskich i amerykańskich. W efekcie powstała opowieść o nastoletnich żołnierzach, którzy do końca bili się za Führera i „tysiącletnią Rzeszę”.

Hubert Meyer – oficer Waffen-SS, podczas II wojny światowej jeden z dowódców 12. Dywizji Pancernej SS Hitlerjugend. Przez 14 lat badał dzieje swojej jednostki, wykorzystując m. in. amerykańskie, brytyjskie, kanadyjskie i niemieckie dzienniki bojowe. Jest autorem książki Najwierniejsi z wiernych. Historia 12. Dywizji Pancernej SS Hitlerjugend.

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Oskar prezentujemy Państwu fragment tekstu z książki Huberta Meyer’a:

Wraz z przełamaniem okrążenia w Falaise, bitwy związane z inwazją dla dywizji Hitlerjugend dobiegły końca. Znajdowała się ona w centralnym punkcie walk przez dwa i pół miesiąca oraz dokonała zadziwiających czynów. Od 7 czerwca do 8 lipca utrzymywała Caen — najpierw w ataku, potem w obronie — poza władaniem mającego zdecydowaną przewagę liczebną przeciwnika, który uczynił z tego miasta jeden z najważniejszych celów operacyjnych. Jej żołnierze zdołali, pomimo ciężkich strat, zdobyć 9 lipca północną część miasta, chociaż nie samą przeprawę przez Orne. Zdziesiątkowana dywizja zablokowała w dniach 18 i 19 lipca próbę przełamania frontu w wykonaniu brytyjskiej Dywizji Pancernej Gwardii w okolicy Vimont, przez co przyczyniła się do fiaska operacji Gooddwood. […]

Gdy operacja TRACTABLE wymusiła 18 sierpnia bitwę o Falaise, dywizja posiadała zdolnych do walki siedem Panter, siedemnaście Panzer IV i jedenaście Tygrysów z dwóch batalionów ciężkich czołgów, około dziesięciu samobieżnych niszczycieli czołgów, jak również dwa słabe bataliony grenadierów i prawie kompletny pułk artylerii z małą ilością amunicji. Tylko III batalion był dobrze wyposażony. Taka grupa bojowa broniła 16 sierpnia Falaise i wzgórz na północ od rzeki Ante przeciwko znacznie silniejszemu przeciwnikowi. Dzięki tym działaniom udało się zapobiec okrążeniu oddziałów na zachód od Orne, co zakończyłoby się katastrofą dla armii niemieckiej...

 

patronat-medialny-sprawuje-historia-logo

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Maciek pisze:

    Miejmy nadzieje że wydawnictwo poprawiło jakość edycji i tłumaczenia, bo czytając „Tygrysy w błocie” zgrzytałem zębami z rozpaczy.

Zostaw własny komentarz