Zmarł aktor filmowy i teatralny Jerzy Kamas


Jerzy Kamas w serialu Bez tajemnic (2011)/ fot. filmweb

Jerzy Kamas
w serialu Bez tajemnic (2011)/ fot. filmweb

W wieku 77 lat zmarł aktor filmowy i teatralny Jerzy Kamas, niezapomniany Wokulski z serialu „Lalka”.

Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy Jerzego Kamasa, wybitnego aktora, naszego przyjaciela i mistrza. Od 1971 roku stworzył na scenie Teatru Ateneum kilkadziesiąt wybitnych ról. Pozostanie w naszej pamięci na zawsze - czytamy w niedzielnym komunikacie dyrekcji i zespołu Teatru Ateneum.

Urodził się 8 lipca 1938 r. w Łodzi. W 1961 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim łódzkiej „filmówki”. Po raz pierwszy wystąpił w teatrze w 1957 roku - na scenie Teatru Ziemi Łódzkiej zagrał w sztuce „Kowal, pieniądze i gwiazdy” Jerzego Szaniawskiego, którą wyreżyserowała Stefania Domańska. Po trzech sezonach otrzymał angaż do krakowskiego Teatru im. Słowackiego w Krakowie (1964-68). W 1968 Adam Hanuszkiewicz zaprosił go do współpracy w Teatrze Narodowym. Od 1971 roku do śmierci był w zespole Teatru Ateneum.

Do najbardziej znanych filmowych ról Jerzego Kamasa należą kreacje w „Nocach i dniach” (1975) Jerzego Antczaka, „Kung-fu” (1979) Janusza Kijowskiego, „Dolinie Issy” (1982) Tadeusza Konwickiego, „Bez końca” (1984) Krzysztofa Kieślowskiego, „Cudzoziemce” (1986) Ryszarda Bera, „Pierścionku z orłem w koronie” (1992) Andrzeja Wajdy, „Dziejach mistrza Twardowskiego” (1995) Krzysztofa Gradowskiego, „Kratce” (1996) Pawła Łozińskiego oraz w serialach telewizyjnych „Lalka” (1977, reż. Ryszard Ber), „Królowa Bona” (1980, reż. Janusz Majewski), „Życie Kamila Kuranta” (1982, Grzegorz Warchoł) i „Klan” (1997-2008, wielu reżyserów).

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

5 komentarzy

 1. Zosia pisze:

  Rola Wokulskiego niezapomniana! Pan Jerzy był wspaniałym aktorem.

 2. Marcel pisze:

  Odszedł kolejny z naprawdę Wielkich. Spoczywaj w pokoju Panie Jerzy...

 3. Lidka W. pisze:

  Przeraża mnie to, że znika tak wspaniałe pokolenie aktorów. Kto dziś potrafiłby zagrać takie role - Mroczkowie? Oddaję Panu hołd Panie Jerzy - Pana aktorstwo zawsze będzie przez nas docenianie i podziwiane ...

 4. Bilbo pisze:

  Wybranie braci Mroczków w porównaniu do aktorów typu Pan Kamas jest bardzo głupim porównaniem, bowiem zdecydowanie odstają oni od przeciętności obecnego aktorstwa. Aczkolwiek przyznaję, że współczesny światek aktorski (nowego pokolenia), to nie to, co dawniej.

 5. halszka pisze:

  Uwielbiałam tego aktora....podobał mi się w granych rolach i jako człowiek....dlaczego ludzie muszą odchodzić...smutne to...

Zostaw własny komentarz