Bitwa nad Wkrą 1920, Borkowo 2015.


22 sierpnia 2015 r. odbyła się kolejna inscenizacja bitwy nad Wkrą z okresu polsko-bolszewickiej. Zorganizowana została przez Towarzystwo Historyczne „Rok 1920”. Atrakcją tej edycji był samolot Nieuport 11.

Bitwa nad Wkrą w sierpniu 1920 r. była jedną z tych, które pozwoliły odeprzeć czerwone hordy z powrotem na wschód. W dniach 14-15 sierpnia 1920 r. pod wsią Borkowo polskie 9. i 11. dywizje piechoty oraz Brygada Syberyjska starły się z bolszewickimi 11. i 16. dywizjami strzeleckimi. Ponosząc ciężkie straty Wojsko Polskie odepchnęło przeciwnika i uniemożliwiło mu obejście Warszawy od północy.

Rekonstrukcję strasznego lata 1920 r. poprzedziła Msza św. w intencji obrońców Ojczyzny oraz uroczystości patriotyczne w asyście żołnierzy z pobliskiego garnizonu. W tym czasie trwały ostatnie przygotowania do inscenizacji. W pierwszych scenach ukazane zostały realia wojennego lata 1920 r. – prace polowe, pobór mężczyzn do wojska oraz pierwsze zetknięcie z czerwonymi „wyzwolicielami”. Terroryzujących cywili sowietów odpędził atak samolotu Nieuport 11. Następnie pojawiła się polska piechota i artyleria. Odparły one kontrataki bolszewickie.

Największą atrakcją rekonstrukcji była replika samolotu, będąca własnością Krzysztofa Cwynara. Jest to pełnoskalowa, wierna replika dwupłatowego myśliwca francuskiej produkcji. Kolejnym wielkim plusem inscenizacji była znakomita pirotechnika, przygotowana przez Artura Sobieraja z AS „Pirotechnik”. Walor edukacyjny zapewniała niezwykle sugestywna narracja prof. Andrzeja Olejki.

Dziękuję kolegom z Towarzystwa Historycznego „Rok 1920„ za zaproszenie i możliwość wykonywania zdjęć, a także członkom GRH „Grenadiere„, Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów, SRH 51 pułku piechoty Strzelców Kresowych, GRH Strzelcy 31 pułku piechoty oraz ”Rosja w ogniu” za świetne sylwetki.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Super. Chcę więcej.

Zostaw własny komentarz