Napoleon I i sztuka empire’u w Warszawie


Zamek Królewski w Warszawie wspólnie z Pałacem Cesarskim w Compiègne i Réunion des musées nationaux – Grand Palais przygotowuje wystawę poświęconą Napoleonowi I i sztuce empire’u (cesarstwa). Będzie to największa dotąd w Polsce ekspozycja poświęcona artystycznym osiągnięciom Francji w dobie napoleońskiej. Wystawę będzie można podziwiać na Zamku Królewskim w Warszawie od 12 września do 13 grudnia br.

Jacques-Louis_David_017

Napoleon Bonaparte

Napoleon I Bonaparte

Era napoleońska łączona jest zwykle przez polskiego odbiorcę z licznymi kampaniami wojennymi oraz utworzeniem namiastki państwa polskiego – Księstwa Warszawskiego. Nieco mniej rozpoznane są natomiast imponujące dokonania państwa francuskiego w dziedzinie sztuki – charakteryzującej się zresztą cechami, które w Europie określono stylem cesarstwa (fr. empire). Na sztukę empire’u  duży wpływ wywarła ówczesna polityka kulturalna prowadzona przez dwór cesarza Francuzów, który to - dzięki sprawnie zorganizowanej administracji - dążył do pełnej kontroli nad wszystkimi przejawami aktywności artystycznej, ukazując jednocześnie w architekturze, malarstwie, rzeźbie, czy wystroju wnętrz potęgę i splendor własnego dworu. Za sprawą działalności artystycznej - którą sam kierował - Bonaparte tworzył swój mit oraz „wyznaczał ramy ówcześnie obowiązującego dobrego smaku”.

Celem organizatorów wystawy jest szerokie ujęcie tematyki epoki związanej z Napoleonem, Francją i sztuką. Zwrócą oni uwagę na nurt neoklasyczny, antyk czy egiptomanie Napoleona. Na owej wystawie zaprezentowane zostaną: styl trubadurów czy preromantyzm oraz najnowocześniejsze nurty i cech sztuki francuskiej.

Na ekspozycje składać się będzie ponad 100 dzieł sztuki bardzo wysokiej klasy, użyczone przez muzea i kolekcje francuskie takie jak:   Musée du Louvre, château de Versailles, Musée des Arts décoratifs, Musée Carnavalet, Musée-chateau-Fontainebleau, Le Mobilier National, château de Malmaison, Manufacture nationale de Sèvres, czy Musée Fabre w Montpellier. Podczas wystawy będzie można podziwiać dzieła sztuki sławnych artystów - m.in.: François Gérard, Jacques-Louis David, François-Xavier Fabre, Anne-Louis Girodet, oraz wiele innych. Ciekawe atrakcje będą też stanowić meble z cesarskiego pałacu: biurko samego Napoleona czy też fotele z buduaru cesarzowej Józefiny. Podczas wystawy będą prezentowane również wybrane części garderoby cesarzowej Józefiny, biżuteria Marii Luizy oraz egipski serwis, w którym Bonaparte zwykł pijać kawę.

Warto zaznaczyć, że rzeczona ekspozycja jest drugim etapem wystawy poświęconej Cesarzowi Francuzów i sztuce w jego czasach, która w pierwszej kolejności zaprezentowana została w dawnej napoleońskiej rezydencji – Pałacu Cesarskim w Compiègne (24 kwietnia – 27 lipca 2015 r., przedłużona do 9 sierpnia). Etap wystawy prezentowanej we Francji zatytułowany był „Napoléon Ier ou la légende des arts”.

Źródło wiedzy: https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/ekspozycje-czasowe/napoleon-i-sztuka

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz