Biblioteka UMK udostępnia krzyżackie rękopisy w sieci


Za sprawą dofinansowania pochodzącego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu udostępniła on-line 19 krzyżackich rękopisów. Dzieła te są obecnie dostępne na stronie internetowej Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej1.

AGAD_Wladyslaw_Jagiello_i_Aleksander_zobowiazuja_sie_zachowac_rozejm_z_Michalem_Kuchmeistrem,_wielkim_mistrzem_zakonu_krzyzackiegoW ramach programu „Ochrona i cyfryzacja dziedzictwa kulturowego„ pracownicy Biblioteki UMK przeprowadzili digitalizację 19 manuskryptów z epoki średniowiecza, które stanowią wspólne polsko-niemieckie i europejskie dziedzictwo kulturowe. Wśród tych dzieł znajdują się utwory i obiekty o wyjątkowej wartości historycznej i artystycznej, stanowiące obecnie ”pomniki” niemieckojęzycznej poezji średniowiecznej. Kodeksy udostępnione w sieci pochodzą głównie z zasobów dawnych bibliotek z państwa zakonu krzyżackiego w Prusach. Część rękopisów miało swoją siedzibę również w dawnej Państwowej i Uniwersyteckiej Bibliotece w Królewcu.

Wśród umieszczonych w intrenecie rękopisów znajdziemy chociażby kopie listów papieża Grzegorza VII (cztery pergaminowe karty) z końca XI stulecia oznaczone sygnaturą Rps 86/II. Ciekawym zabytkiem, z którym mogą zapoznać się internauci, jest też datowany na początek XIV stulecia kodeks ze Statuami zakonu krzyżackiego (Rps 5/I). Co interesujące sporządzony on został w języku niemieckim i francuskim z inicjatywy wielkiego mistrza Karola z Trewiru. Pracownicy Biblioteki UMK poddali również digitalizacji kronikę ziemi pruskiej (Di Kronike von Pruzinlant) pióra Mikołaja von Jeroschin. Obok wymienionych dzieł na stronie internetowej KPBC znajdziemy też utwory Grzegorza Wielkiego czy Grzegorza IX. Aby móc skorzystać z utworów należy wpisać odpowiednią sygnaturę dzieła w wyszukiwarkę KPBC.

Źródło wiedzy: http://www.bu.umk.pl/rekopisy-online

  1. http://kpbc.umk.pl/dlibra []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz