W Gdańsku odsłonięto pomnik legendarnej „Inki”


Pomnik legendarnej sanitariuszki Danuty Siedzikówny „Inki” został odsłonięty w Gdańsku. W uroczystości wziął udział metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź.

Minister Łopiński na uroczystości odsłonięcia pomnika "Inki" / fot. Mateusz Ochocki, prezydent.pl

Minister Łopiński na uroczystości odsłonięcia pomnika „Inki” / fot. Mateusz Ochocki, prezydent.pl

Wykonany z aluminium i mosiądzu pomnik autorstwa Andrzeja Renesa stanął na skwerze w pobliżu kościoła św. Jana Bosko na gdańskiej Oruni. Jego autorstwa są także pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej w Katedrze Mariackiej w Gdańsku.

„Inka„ to sanitariuszka AK i bohaterka antykomunistycznego podziemia. W lipcu 1946 r. została aresztowana przez Urząd Bezpieczeństwa i brutalnie przesłuchiwana. Mimo to odmówiła składania zeznań, które mogłyby obciążać innych członków konspiracji. Została skazana na śmierć przez rozstrzelanie. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r. Na kilka dni przed śmiercią przekazała słynny z więzienia gryps o treści: ”Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”. Do ubiegłego roku miejsce jej pochówku nie było znane. Udało się je odnaleźć dopiero zespołowi z Instytut Pamięci Narodowej.

Prezydenta na uroczystości reprezentował Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Maciej Łopiński.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Biedna dziewczyna. Podli komuniści, mordować sanitariuszkę.

Zostaw własny komentarz