Pałac Radziwiłłów w Białej Podlaskiej zostanie odbudowany?


Na terenie zespołu pałacowo-parkowego zachowały się m.in. brama wjazdowa, oficyny, kaplica oraz wieża. Pod koniec XIX wieku zburzono pałac Radziwiłłów, który władze miasta Biała Podlaska planują odbudować.

Rycina nieistniejącego już pałacu z połowy XVI w.

Rycina nieistniejącego już pałacu z połowy XVI w.

W miniony czwartek podpisano list intencyjny z Fundacją Fundusz Rewitalizacji z Gdyni, która posiada plany rekonstrukcji bialskiego pałacu a także będzie odpowiadać za pozyskanie funduszy z Unii Europejskiej. W odbudowanym pałacu ma zostać zorganizowane centrum biznesowo-konferencyjne. Koszt inwestycji to blisko 40 mln zł. Zakończenie rewitalizacji zaplanowano na 2020 r.

Bialska rezydencja Radziwiłów należała do jednej z najwybitniejszych realizacji architektonicznych XVII wieku na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Wiele z założeń zaczerpnięto z zespołu zamkowego w Nieświeżu. Zespół pałacowo-parkowy był otoczony fortyfikacjami ziemnymi z fosą w kształcie gwiazdy.  Pałac zaczął popadać w ruinę już w XVIII w, a ostateczna rozbiórka nastąpiła w 1883 r.

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz